Tsitsipas si v Paríži prvýkrát zahrá semifinále: Rubľovovi sa revanšoval za finále v Hamburgu

Stefanos TsitsipasStefanos Tsitsipas Zdroj: SITA/AP/Alessandra Tarantino

PARÍŽ - Grécky tenista Stefanos Tsitsipas sa prvýkrát v kariére prebojoval do semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. V stredajšom štvrťfinálovom dueli na parížskej antuke si v pozícii nasadenej päťky poradil s trinástkou "pavúka", Rusom Andrejom Rubľovom 7:5, 6:2, 6:3. V boji o postup do finále sa stretne s víťazom zápasu medzi najvyššie nasadeným Srbom Novakom Djokovičom a Španielom Pablom Carrenom-Bustom.

Tsitsipas sa medzi kvarteto najlepších na turnajoch veľkej štvorky dostal druhýkrát v kariére. V semifinále bol už minulý rok na Australian Open. V Paríži bolo jeho doterajším maximom vlaňajšie štvrté kolo. V šiestom súboji s Rubľovom si pripísal tretie víťazstvo a vyrovnal vzájomnú bilanciu na 3:3. Rusovi sa revanšoval za prehru vo finále nedávneho antukového turnaja ATP v Hamburgu.

Zápas začal lepšie Rubľov, ktorý viedol v prvom sete 4:2 i 5:3, no potom dvakrát stratil podanie. Tsitsipas sa chytil, vyhral päť gemov za sebou a získal set pre seba v pomere 7:5. V druhom dejstve už Grék jednoznačne dominoval na kurte, mal navrch v štatistike víťazných úderov (10:7), kým protivník sa dopustil väčšieho množstva nevynútených chýb (6:4). V závere setu Tsitsipas dvakrát prelomil súperov servis a vyhral ho 6:2. V treťom sete naďalej predvádzal komplexnú hru, vytrvalo búšil do Rubľova, pričom rytmus umne prerušoval nečakanými "kraťasmi".

Napriek miernym problémom si držal podanie, vo štvrtej hre uchmatol súperov servis a zvýšil vedenie na 4:1. V ôsmom geme ešte Rubľov dokázal odvrátiť prvý mečbal, no Tsitsipas v ďalšom geme zakončil duel čistou hrou a mohol sláviť postup medzi najlepšie kvarteto. Zápas trval hodinu a 57 minút.

Stefanos Tsitsipas Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Alessandra Tarantino

"V takejto fáze turnaja už nezostáva nič iné, ako bojovať. Som rád, že som zvládol zápas na takej úrovni. Ukázal som, že som pripravený podať sústredený výkon od začiatku až do konca. S Rubľovom sa hral pred necelými dvoma týždňami vo finále v Hamburgu, vtedy to však bol iný turnaj, iné podmienky, iná motivácia. Na ten zápas som už nemyslel, išiel som do tohto súboja s vedomím, že ma čaká náročný súper a budem musieť vydať maximum. Cítim, že mám v Paríži to správne nastavenie mysle," povedal Tsitsipas v prvom televíznom interview.