Profil trate sľuboval drámu, Sagan sa rozhodol pošetriť sily: Valach priblížil taktiku Bory

Slovenský cyklista Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan

BRINDISI - Britský jazdec Alex Dowsett sa stal víťazom sobotňajśej 8. etapy 103. ročníka Giro d'Italia. Druhý bol so stratou 1:15 minúty domáci Talian Salvatore Puccio, ktorý zdolal Brita Matthew Holmes. Slovenský reprezentant Peter Sagan nebojoval o víťazstvo a do cieľa prišiel v pelotóne na 100. mieste. V bodovacej súťaži o cyklámenový dres je na čele Francúz Arnaud Demare so 163 bodmi. Druhý Sagan má na konte 107, pred tretím Michael Matthewsom má náskok 20 b.

Profil trate favorizoval klasikárov, úvodných 90 km malo rovinatý charakter so šprintérskou prémiou na 109. kilometri, potom jazdcov čakalo stúpanie 2. kategórie na kopec Monte Sant'Angelo s horskou prémiou. V druhej polovici etapy sa museli pretekári vyrovnať so zvlneným povrchom, približne 50 km pred cieľom ich čakalo druhé stúpanie so sklonom 5,6 percenta.

Pelotón sa v úvode držal pokope, o prvý únik sa po 30 kilometroch postarali Simone Ravanelli, Joey Rosskopf, Matthias Brändle, Alex Dowsett, Matthew Holmes a Salvatore Puccio. Vinou technických problémov zaostal Jakob Fuglsang, súčasťou jeho skupiny bol aj Sagan. Balík sa postupne rozťahoval a v klesaní sa podarilo znížiť náskok utečencov, neskôr však tempo poľavilo a pelotón sa opäť spojil. Vedúca skupina si tak opäť začala zveľaďovať pozíciu a 56 kilometrov pred finišom mala 9:45 minúty k dobru.

Na stúpaní Via Saragat sa dostal na čelo Holmes a Puccio, potom sa k nim pripojil Joey Rosskopf, obe trojice sa však čoskoro spojili a osemnásť kilometrov pred cieľom zaútočil Dowsett. Ten získal záverečnú šprintérsku prémiu a pokračoval osamotený až do cieľa. Pelotón, ktorého súčasťou bol aj Sagan, už skôr rezignoval a za prvou šestkou zaostal o viac ako 13 minút.

"Bola to dlhá etapa, ktorá by nám aj vyhovovala, ale vyžadovalo by to veľa úsilia. Rozhodli sme sa nechať malú skupinu v úniku a sledovať, ako zareagujú ostatné tímy. Nikto neprevzal iniciatívu, tak sme aj my šetrili sily. V závere už nezostali body do hodnotenia, takže Sagan zostal mimo skupiny," zhodnotil sobotnú etapu športový riaditeľ Bory Ján Valach.

Bodovacia súťaž: 

1. Arnaud Demare (Fr./Groupama-FDJ) 163 bodov, 2. SAGAN 107, 3, Michael Matthews (Aus./Team Sunweb) 83


Tagy: Peter Sagan Alex Dowsett Ján Valach Giro d'Italia 2020 Matthew Holmes Salvatore Puccio

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP/Marco Alpozzi/LaPresse

DISKUSIA