Tarkovič vyzdvihol zomknutosť a mentálnu silu: Táto partia si zaslúžia veľký obdiv!

Štefan Tarkovič počas tlačovej konferencie po postupe na EUROŠtefan Tarkovič počas tlačovej konferencie po postupe na EURO Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BELFAST - Slovenská futbalová reprezentácia zvládla zápas o všetko, vo finále play off EURO 2020 zvíťazila v Severnom Írsku 2:1 po predĺžení a po MS 2010 a EURO 2016 sa prebojovala na tretí veľký turnaj v ére samostatnosti. Na budúcoročný kontinentálny šampionát ju v pozícii šéfa staronového realizačného tímu doviedol Štefan Tarkovič, ktorý po októbrových prehrách 0:1 v Škótsku a 2:3 doma s Izraelom v Lige národov nahradil na lavičke Čecha Pavla Hapala.

Slováci v tomto kalendárnom roku nevyhrali v riadnom hracom čase ani jeden zápas, napokon však splnili hlavný cieľ a tým bol postup na EURO 2020. Októbrové facky so Škótskom a Izraelom na nich nezanechali žiadnu stopu, medzi európsku smotánku sa mužstvo okolo kapitána Mareka Hamšíka dostalo druhýkrát za sebou. Pred štyrmi rokmi vo Francúzsku to dotiahlo do osemfinále, v ktorom podľahlo Nemecku 0:3. "Pocity sú skvelé. Táto partia ľudí, ktorá sa prezentovala na ihrisku, si zaslúži veľký obdiv. Som rád, že sme do bodky naplnili naše predsavzatia. Ukázali sme aj kvalitu, vyslali sme jasný odkaz fanúšikom a ľuďom, ktorí nám držali palce. Bol náš cieľ zomknúť sa, mužstvo sme pripravili, aby bolo súdržné," povedal Tarkovič v rozhovore pre RTVS.

Niekdajší dlhoročný asistent Jána Kozáka st. pri národnom tíme sa predviedol ako úspešný krízový manažér. Napriek časovej tiesni dokázal mužstvo na duel v Belfaste vynikajúco pripraviť po taktickej i mentálnej stránke. Slováci sa ujali vedenia v 17. minúte po góle Juraja Kucku a postupový výsledok držali vo svojich rukách až do 88. minúty, vtedy ich však zalial studený pot po vlastnom góle Milana Škriniara. V predĺžení už hráčom oboch tímov ubúdali sily, napokon si prívlastok hrdina večera vyslúžil strelec druhého slovenského gólu Michal Ďuriš.

"Severné Írsko nás zatlačilo, ale vrátili sme sa k tomu, že sme udržali koncentráciu do konca. Nebolo príjemné byť päť minút od EURO a inkasovať gól. Ale zomkli sme sa a ukázali sme mentálnu silu. Všetkým gratulujem, ukázali charakter. Bol to sen nielen hráčov, ale aj môj. Na celom štadióne nebol človek, ktorý by nechcel postúpiť na ME. Týka sa to aj Severného Írska. Ja som tímový hráč, vďaka patrí hráčom a ľuďom okolo tímu," vravel Tarkovič, ktorý je vo funkcii od 20. októbra. Zatiaľ nie je isté, či povedie mužstvo aj na ME, kde si Slováci v základnej E-skupine zmerajú sily s Poľskom (14. júna), Švédskom (18. júna) a Španielskom (23. júna).

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 17
Viac o téme: Slovensko Reprezentácia Severné Írsko Štefan Tarkovič Kvalifikácia na EURO
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Jaroslav Novák
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články