VIDEO Debakel v príprave na EURO: Nemecko zdolalo Lotyšov rozdielom dvoch tried

Radosť hráčov Nemecka po strelenom góleRadosť hráčov Nemecka po strelenom góle Zdroj: SITA/AP/Martin Meissner

DÜSSELDORF - Futbalisti Nemecka zvládli na výbornú generálku pred majstrovstvami Európy a doma v Düsseldorfe deklasovali Lotyšsko 7:1.

Favorit viedol po prvej polovici zásluhou Robina Gosensa, Ilkaya Gundogana, Thomasa Müllera, vlastného gólu Robersa Ozolsa a Sergeho Gnabryho už 5:0. Po prestávke sa presadil aj Timo Werner a Leroy Sané. Jediný lotyšský gól strelil Aleksejs Saveljevs. Víťazstvo pri svojom 100. štarte v reprezentácii slávil brankár Manuel Neuer.

Úradujúci semifinalisti z Eura 2016 Nemci vstúpili po predchádzajúcej remíze v príprave s Dánskom (1:1) do stretnutia aktívne a hneď v úvode mali nádejné šance Müller a Havertz, Lotyši sa však ubránili. Domáci pokračovali v kombinačnej hre a v 19. minúte sa prvýkrát dočkali. Po prihrávke Havertza zamieril tvrdo pod brvno Gosens.

Hostia sa nestihli ani spamätať a po dvoch minútach inkasovali druhýkrát. Tentokrát vypustil ďalšiu podarenú ranu do ľavého horného rohu Gündogan. Pred pol hodinou hry sa presadil aj Müller, ktorý sa v reprezentácii trafil proti 26. rôznemu súperovi a už istý náskok do prestávky zvýraznil ešte vlastný gól brankára Ozolsa a ďalší zásah Gnabryho.

Radosť hráčov Nemecka po Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Martin Meissner

Nemci síce urobili do druhého polčasu dve zmeny, avšak na ich aktivite sa nič nezmenilo. Naopak po piatich minútach na ihrisku sa gólu dočkal aj striedajúci Werner. Snahu brankára Neuera o čisté konto pri svojom jubilejnom štarte síce zmaril podarenou ranou Saveljevs, napriek tomu posledné slovo mali domáci. Po prihrávke Müllera sa gólu dočkal aj ďalší ofenzívny hráč Sané.

Tím Joachima Löwa sa ideálne naladil na úvod šampionátu, v ktorom ho čaká 15. júna Francúzsko. V skupine F sa potom stretne aj s Portugalskom a Maďarskom.

Ukrajina uspela proti Cypru

Úspešný posledný test pred ME majú za sebou tiež Ukrajinci, ktorí zdolali Cyprus 4:0 a zostali v tomto roku neporazení. O dva góly sa postaral Andrij Jarmolenko, ktorý najprv otvoril v prvej polovici skóre z penalty a po prestávke pečatil konečný stav. Popri útočníkovi West Hamu premenil pokutový kop tiež Olexander Zinčenko. Ďalší gól pridal Roman Jaremčuk. Cyperčania hrali od 36. minúty bez vylúčeného Andreasa Panajotua.

Ukrajinskí zverenci Andreja Ševčenka tak nadviazali na predchádzajúce víťazstvo z prípravného duelu nad Severným Írskom (1:0) a v tomto roku neprehrali ani jeden zo šiestich duelov. Do európskeho šampionátu vstúpia 13. júna zápasom s Holandskom, v skupine C vyzvú ešte Severné Macedónsko a Rakúsko.

Nemecko - Lotyšsko 7:1 (5:0)
Góly: 19. Gosens, 21. Gündogan, 27. Müller, 39. Ozols (vl.), 45. Gnabry, 50. Werner, 76. Sane - 75. Saveljevs

Ukrajina - Cyprus 4:0 (2:0)
Góly: 37. a 65. Jarmolenko (prvý z 11m), 45.+2 Zinčenko (z 11m), 59. Jaremčuk, ČK: 36. Panayiotoua (Cyp.)

Andorra - Gibraltár 0:0

Faerské ostrovy - Lichtenštajnsko 5:1 (3:1)
Góly: 23. a 65. K. Olsen, 38. a 41. Hendriksson Olsen, 79. Davidsen - 19. Goppel

Viac o téme: Nemecko Lotyšsko
  • Zdroj: TASR, ČTK