Russell podčiarkol nemohúcnosť Mercedesu: Veľavravný komentár na adresu Red Bullu! To myslí vážne?

Britský pilot George Russell počas víkendovej Veľkej cene BahrajnuBritský pilot George Russell počas víkendovej Veľkej cene Bahrajnu Zdroj: Martin Trenkler

SAKHIR - V minulej sezóne prišli o jasnú dominanciu z posledných rokov a pred štartom tejto sezóny si brúsili zuby na majstrovský Red Bull. Mercedes však po prvom pretekovom víkende krotí očakávania a priznáva, že ich bezbočnicový koncept možno nie je najlepšou variantou.

Víkend v podaní britskej stajne pritom začal celkom optimisticky. V kvalifikácii sa "čierne šípy" predviedli tým lepším výkonom a do pretekov odštartovala dvojica Russell - Hamilton zo šiesteho, resp. siedmeho miesta. Áno, nie sú to miesta, kde by sa Mercedes chcel pohybovať, oproti minulému roku to však bolo mierne zlepšenie. 

Vytriezvenie prišlo až v nedeľných pretekoch. Obaja piloti nepredviedli prenikavé výkony a ich monoposty strácali dych dokonca aj na zákaznícky Aston Martin. Sklamný bol predovšetkým mladší z britského tandemu George Russell. 

"Po sobote sme si mysleli, že máme šancu zabojovať s Ferrari a Aston Martinom, ale to sa určite nestalo. Faktom je, že auto nemá dostatočnú výkonnosť. Sobota možno prekonala naše očakávania, nedeľa ale bola zase návratom do reality," uviedol dvadsaťpäťročný pilot. 

Britský pilot George Russell Galéria fotiek (4) Zdroj: Martin Trenkler

Preteky v arabskej púšti ovládli jasne oba Red Bully. Verstappen pritom vyzeral, že nemá žiadnu slabinu a od úvodu až do konca si pohodlne strážil náskok na čele štartového poľa. 

Samotný Russell priznal, že monopost "červených býkov" vyzerá byť v tejto sezóne nezastaviteľný. "Red Bull má tohtoročný šampionát vo svojich rukách a nemyslím si, že s nimi dokáže ktokoľvek zabojovať," prehlásil už po prvej veľkej cene. 

Potom dodal vetu, ktorú si zapamätali všetci fanúšikovia formuly 1: "Očakávam, že Red Bull vyhrá v tejto sezóne všetky preteky. Dokonca som ochotný si na to vsadiť."

Dosť trúfalé prehlásenie od muža, ktorý má v budúcnosti v tíme Mercedes nahradiť sedemnásobného šampionána Hamiltona a bojovať o tituly s rovnako starým Verstappenom. 

Musíme prísť s ničím revolučným

Po neúspechu v minulej sezóne, keď Mercedes skončil v pohári konštruktérov len na treťom mieste za Red Bullom a Ferrari, bude zrejme pokračovať ich mizéria aj v tej tohtoročnej. Vo víkendových pretekoch ich dokonca dokázali predbehnúť, resp. sa im vyrovnať aj zákaznícke Aston Martiny v rukách Fernanda Alonsa a Lancea Strolla. 

Nastoľuje sa tak otázka, či vôbec pokračovať v bezbočnicovom koncepte, ktorý ukázali v predošlom ročníku?

Britský pilot George Russell Galéria fotiek (4) Zdroj: Martin Trenkler

Celá stajňa na čele s Totom Wolffom musí riešiť problém, akému doteraz nečelili. Šéf britského zoskupenia síce potešil fanúšikov, že do Imoly privezie balík vylepšení, ktorý ich posunie k čelu o približne tri desatiny, to však stačiť ani náhodou nebude.

"Myslím si, že musíme prísť s niečím oveľa radikálnejším, nie sa upínať na vylepšenia hodné troch desatín na kolo," vyhlásil Wolff a dodal, že toto bol jeden z jeho najhorších pretekových víkendov. 

"Naozaj to nebolo vôbec dobré, skrátka nám chýba tempo. Je to však len odraz toho, čo sme videli už na testoch. Aston Martin je skrátka veľmi rýchly a zaslúžia si to. Red Bull je úplne na inej planéte," dodal päťdesiatjedenročný manažér.

Šéf tímu Mercedes Toto Galéria fotiek (4) Zdroj: Profimedia

"Bolí to, pretože Red Bull sa zdá byť strašne ďaleko a pripomína mi naše najlepšie roky. Takáto je však situácia a je na nás, aby sme sa krok po kroku dotiahli a to môžeme zvládnuť," zakončil odhodlane vedúci "čierneho" ansámblu. 

V minulej sezóne sme boli svedkami toho, že Mercedes sa dokázal ku koncu sezóny mimoriadne zlepšiť, čo deklaroval aj víťazným double v Brazílii. Na svoju skvelú prácu však nedokázal nadviazať a tak je zrejmé, že aj tento rok ich čaká dlhá a náročná cesta späť na vrchol pretekového roštu. 

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Red Bull Mercedes Toto Wolff Veľká cena Bahrajnu George Russell
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy