Aston Martin to s útokom na titul myslí smrteľne vážne: Aha, koho prilákali späť do F1

Tím Aston MartinTím Aston Martin Zdroj: SITA/AP/Lynne Sladky

LONDÝN - Automobilka Honda sa od roku 2026 zapojí znova plnohodnotne do formuly 1, bude dodávať motory tímu Aston Martin. Obe strany o tom dnes informovali na svojich weboch.

Japonský výrobca pohonných agregátov sa zo šampionátu stiahol pred dvoma rokmi a v súčasnej dobe len externe spolupracuje s majstrovským tímom Red Bull. Plánuje však využiť zmeny pravidiel, ktoré za tri roky začnú platiť.

"Je veľmi ťažké vyhrávať pravidelne majstrovstvá sveta bez toho, aby ste nenadviazali plný pracovný vzťah. Preto sme dospeli k tomuto rozhodnutiu," povedal generálny riaditeľ tímu Martin Whitmarsh.

Aston Martin využíva v súčasnej dobe motory Mercedes. Po úspešnom vstupe do tohtoročného šampionátu mu patrí druhé miesto v Pohári konštruktérov, Španiel Fernando Alonso skončil štyrikrát na treťom mieste. "Aston Martin buduje tím, ktorý bude vo formule 1 víťaziť. Je to pre nás teda nesmierne dôležitý krok," dodal Whitmarsh.

Honda opustila ako plnohodnotný dodávateľ motorov formulu 1 v roku 2021, naďalej ale spolupracuje s Red Bullom. Majstrovská stajňa s jej agregátmi ďalej preteká, vyvíja si ich však vo svojom oddelení. Od roku 2026 sa Red Bull dohodol na spolupráci s Fordom.

Automobilka Honda bude dodávať Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Kyodo News

Japonská automobilka neplánuje dodávať motory iným tímom ako Aston Martinu. A chce sa podieľať na zmenách, ktoré F1 čakajú. Od roku 2026 budú pohonné jednotky využívať palivá zo stopercentne udržateľných zložiek, pričom cieľom šampionátu je byť do roku 2030 uhlíkovo neutrálni.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Fernando Alonso Formula 1 F1 Honda Lance Stroll Aston Martin Martin Whitmarsh
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/Aston Martin Aramco Cognizant F1 Team
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy