Chaos, nervozita a zmätok okolo víťaza pretekov: Safety car narobil poriadnu šarapatu

Safety car a za ním Max Verstappen počas Veľkej ceny Talianska 2022Safety car a za ním Max Verstappen počas Veľkej ceny Talianska 2022 Zdroj: Profimedia

BOWMANVILLE - Na premiérové predstavenie safety car počas pretekov formuly 1 nespomínali účastníci Veľkej ceny Kanady, ktorá sa išla presne pred päťdesiatimi rokmi, 23. septembra 1973, práve v najlepšom.

Nasadenie auta, ktoré má za úlohu spomaliť jazdca v monopostoch a zvýšiť tak bezpečnosť na trati po nehode či kvôli horšiemu počasiu, sa vtedy totiž veľmi nepodarilo. Vodič Eppie Wietzes mal za sebou totiž len pár skúšobných kôl na augustovej Grand Prix v Rakúsku a keď vo svojom žltom Porsche 914 vyšiel v 33. kole na trať, spôsobil medzi jazdcami poriadny zmätok.

Líder daždivých pretekov Jackie Stewart v tej chvíli zašiel do boxov a Wietzes, ktorý sa mal zaradiť pred neho, modrý Tyrrell "Lietajúceho Škóta" márne vyzeral. Tesne pred Stewartom z boxov ale vyšla formula Iso-Marlboro riadená Howdenom Ganleyom a safety car nakoniec odkrúžil svojich päť kôl práve pred týmto dnes už pozabudnutým Novozélanďanom.

Ja som za nič nemohol

Tým ale Wietzes kanadskej Veľkej cene zatĺkol pomyselný klinček do rakvy. Komisárom pretekov totiž zabralo zisťovanie výsledkov celé popoludnie a nakoniec vyhlásili za víťaza amerického pilota Petera Revsona.

O ňom si pritom väčšina ľudí myslela, že odjazdil o kolo menej. A za víťaza sa považoval ako oficiálne druhý Emerson Fittipaldi, tak aj tretí muž podľa jury, Brit Jackie Oliver. Eppie Wietzes pritom svoj neslávny zásah do histórie F1 veľmi neprežíval.

"Len som počúval pokyny z rádia, zmätky spôsobili ľudia na kontrolnej veži. Ja som za nič nemohol," spomínal po rokoch. Jeho vystúpenie ale bolo na dlho posledné a safety car sa na trati F1 znovu objavil až v roku 1993. Dnes už sú tieto vozidlá, v súčasnosti Aston Martin Vantage a Mercedes-AMG GT, bežnou súčasťou pretekov F1.

Viac o téme: Jackie Stewart Formula 1 Safety Car Eppie Wietzes
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy