Problémy so zostavou a nečakaný debut: 15-ročný dorastenec prepísal dejiny slovenského hokeja

Hlavný tréner Banskej Bystrice Doug SheddenHlavný tréner Banskej Bystrice Doug Shedden Zdroj: TASR/Ján Krošlák

BANSKÁ BYSTRICA - Banskobystrickí hokejisti sa dočkali prvých bodov v sezóne.

V treťom kole Tipos extraligy totiž zdolali na domácom ľade nováčika z Humenného 6:4 a to i v oklieštenej zostave. V nej sa ocitol iba 15-ročný Michal Plančár, ktorý nastúpil vo štvrtej útočnej formácii a stal štvrtým najmladším hráčom v histórii najvyššej súťaže na Slovensku.

A hoci na ľade nestrávil veľa času, zaradil sa za tri slávne mená, ktorými sú na 1. mieste Andrej Podkonický, na druhom Dalibor Dvorský a tretí je Šimon Nemec.

"To, že som sa zaradil na štvrté miesto ako najmladší hráč extraligy, je niečo úžasné. Počuť od vás novinárov, že sú práve tieto tri mená pred mnou, tak je mi cťou, že som sa mohol zaradiť za nich," hovoril mladík po piatkovej výhre v drese Banskej Bystrice, pričom neskrýval ani emócie zo svojho prvého štartu. 

"Som šťastný, že som dostal priestor. Užíval som si to parádne, na konci ma vyzvali aj fanúšikovia na ďakovačku, som za to veľmi rád, užíval som si aj tento moment. Chalani na ľade ma naučili niečo nové. Som šťastný, že sme vyhrali, bolo tam veľa dobrých vecí. Aj som veľmi rád za možnosť zažiť takýto víťazný zápas za Áčko."

Plančár sa historického momentu štartu v extralige dočkal presne vo veku 15 rokov 7 mesiacov a 19 dní. Do tímu mužov pribudol v stredu a o tom, že nastúpi na zápas proti Humennému, sa dozvedel v daný deň ráno na rozkorčuľovaní.

"Budem sa snažiť, aby som ešte odohral zápasy za A-tím a napredoval. Musím si ešte zvyknúť na mužskú extraligovú hru, je rýchlejšia, chlapi sú silnejší, je ťažšie dávať pozor na to, čo má kto robiť, to je asi najťažšie. Som šťastný, že som takýto zápas mohol zažiť," dodal vekom iba dorastenec.

O triumfe rozhodol Gašpar

Víťazný piaty gól Banskej Bystrice dosiahol v piatok večer proti Humennému útočník Rastislav Gašpar a vyjadril sa aj k štartu iba 15-ročného Plančára: "Treba stavať aj na mladých chlapcoch, aby sa učili, pokiaľ sa naskytne takáto možnosť. Je to pre neho veľká škola, má sa čo učiť každý deň. Ak bude naďalej makať, učiť sa to čo má a hrať hokej, aký má, tak bude nepochybne platným hráčom do budúcna."

Gašpara najmä tešili tri body, ktoré tím potreboval po dvoch prehrách do tabuľky ako soľ: "Bolo to vydreté víťazstvo. Vyhrávali sme 4:1, dotiahli to na 4:3, robili sme niektoré zbytočné chyby, ale napokon super za tri body, zvládli sme zápas.

Najmä úvod tretej tretiny. Hneď sme dali my gól, náš útok, potom v presilovke Ďateľ na 6:3, takže sme spokojní, tieto tri body sme potrebovali. Nepredviedli sme ešte taký kvalitnejší výkon, neprirovnával by som ho k tomuto slovu, pretože sa stále vyskytujú individuálne chyby. Musíme niektoré veci zlepšiť. Napríklad vyhadzovanie puku na tri, štyri razy z obranného pásma, to určite musíme zlepšiť."

Humenné platí nováčikovskú daň

Zlepšiť sa musia aj hráči Humenného, ktorí sú po troch kolách s tromi prehrami bez bodu na poslednej priečke v tabuľke. V Banskej Bystrici iba doťahovali náskok súpera. "Prehrali sme zápas zas zbytočnými chybami. Mali sme puk na hokejkách, ale darovali sme ho Bystričanom a oni nám dali z toho gól.

Žiaľ, každá chyba je trestaná, dostávame veľa gólov a musíme si na to dávať pozor. V závere sme nevyužili takmer stosekundovú presilovku o dvoch hráčov a hovorí sa, že kto nevyužije hru päť na tri, tak nemôže vyhrať zápas. Mali sme šance, boli tam dobré strely, ale bystrický brankár podržal svoj tím. Dobre chytal, aj preto ideme bez bodu domov.

Mrzia nás najmä odskoky súpera na 4:1 a 6:3, Bystrica si vytvorila náskok, chceli sme s tým ešte niečo urobiť, ale nepodarilo sa to," zhodnotil výkon svojho tímu po prehre pod Urpínom kapitán Humenného Martin Kriška, pričom reagoval aj na tesné tretiny v piatkovom dueli ako i na fakt, že nováčik na úvod sezóny vyfasoval ťažkých súperov Košice, Slovan a Banskú Bystricu. 

Striedačka Humenného, vľavo v Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/František Iván

"Platíme nateraz nováčikovskú daň, no myslím si, že keď odstránime tie najhoršie chyby, najmä to, že spred bránky dostávame gól, tak výsledky budú lepšie. Presvedčili sme sa doma so Slovanom i v zápase s Košicami, že vieme hrať vyrovnaný zápas, rovnako vyrovnané tretiny sme odohrali aj v Banskej Bystrici, góly viem dať, žiaľ veľa ich dostávame, s tým musíme niečo urobiť."

Viac o téme: HC '05 Banská Bystrica HC 19 Humenné Michal Plančár
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: Facebook/HC 05 Banská Bystrica, HC 19 Humenné - oficiálna stránka
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy