VIDEO Pre Československo takmer vybojoval zlato: Sporný moment, aký sa len tak nevidí

Gejza ValentGejza Valent Zdroj: Profimedia

PRAHA - Bývalý československý diskár Gejza Valent, ktorý 3. októbra oslavuje 70. narodeniny, patril v 80. rokoch k popredným osobnostiam domácej atletiky.

Jeho najväčším úspechom je bronzová medaila z majstrovstiev sveta 1983 v Helsinkách, na olympijských hrách v Soule o päť rokov neskôr skončil šiesty. Raz vylepšil národný rekord, svoje osobné maximum si veľký konkurent Imricha Bugára vytvoril výkonom 69,70 metra.

Absolvent lesníckej fakulty Vysokej školy poľnohospodárskej v Brne Valent, ktorého otec patril v 50. rokoch k popredným domácim diskárom, diskom prvýkrát hádzal ako dvanásťročný.

O zlato ho pripravil sporný prešľap

Pri premiére na veľkom podujatí na európskom šampionáte v roku 1982 v Aténach ho o zlato pripravil sporný prešľap, napokon skončil šiesty. "Pri šiestom pokuse som sa po otočke dotkol trávy, ktorá bola o 5 cm vyššia ako kruh. Rozhodcovia to kvalifikovali ako prešľap a tak mi unikol titul," spomínal s trochou horkosti v hlase.

Nasledujúci rok sa konali vôbec prvé majstrovstvá sveta v atletike. "S Bugim (Imrichom Bugárom, pozn.) sme si sľúbili, že zo seba vydáme všetko. Podaril sa mi štvrtý hod, ktorý meral 66.08 metra," spomínal Valent, ktorý nakoniec skončil tretí za Bugárom, ktorý získal zlato, a Kubáncom Louisom Delísom.

Ešte na ME 1990 v Splite obsadil deviate miesto. Po ukončení pretekárskej kariéry pri disku zostal a stal sa veteránskym majstrom sveta i Európy.

Viac o téme: Gejza Valent
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: Youtube/Gerlof Holkema
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy