VIDEO Fehérváry svedkom šialeného zápasu: Washington skolaboval a následne vstal z mŕtvych

Nico Hischier strieľa gólNico Hischier strieľa gól Zdroj: SITA/AP/Adam Hunger

NEWARK - Hokejisti Washingtonu Capitals sa odpútali z poslednej priečky Východnej konferencie NHL. V jedinom dueli v noci na štvrtok zvíťazili na ľade New Jersey Devils 6:4 a prerušili šnúru troch prehier.

Slovák Martin Fehérváry sa do kanadského bodovania nezapísal, no bol tretí najvyťaženejší hráč tímu a minutážou 22:14 prekonal svoje doterajšie sezónne maximum.

Fehérváry nastúpil v prvej obrannej dvojici Capitals, bol líder zápasu v štatistike bodyčekov (6), zaznamenal aj štyri zblokované strely a jeden pokus na bránku domácich. Washington potiahol k triumfu dvojgólový Dylan Strome. Po góle a asistencii si pripísali Alex Ovečkin a Anthony Mantha, Jevgenij Kuznecov pridal dve asistencie.

Pre Ovečkina to bol 824. gól v základnej časti, ešte 70 mu chýba na lídra historickej tabuľky Wayna Gretzkého.

Šialený zápas od úvodných minút

Washingtonu vyšla parádne prvá tretina, v ktorej si vypracoval trojgólový náskok. Do bránky Devils sa na začiatku druhej časti postavil Vítek Vaněček namiesto Akiru Schmida a domáci dokázali otočiť skóre na 4:3 vo svoj prospech štyrmi gólmi v priebehu 6 minút a 30 sekúnd.

Tyler Toffoli si pripísal tri body (2+1) a Jack Hughes tri asistencie. Tretia tretina už bola opäť v réžii Capitals, skórovali v nej postupne Strome, Connor McMichael i Ovečkin a priviedli svoj tím k zisku dvoch bodov.

Connor McMichael prekonáva Akiru Galéria fotiek (27) Connor McMichael prekonáva Akiru Schmida Zdroj: SITA/AP/Adam Hunger

"Nehrali sme v predchádzajúcich dueloch príliš dobre, ale poučili sme sa z chýb a vrátili sme sa k našej hre. Dosiahli sme cenný triumf na ľade veľmi dobrého tímu," zhodnotil pre zámorské médiá útočník hostí T.J. Oshie: "Po druhej tretine to síce s nami nevyzeralo dobre, ale po dohovore v kabíne sme to opäť správne uchopili."

Tréner Devils nešetril kritikou

Washington dokázal na ľade Devils skórovať šesťkrát, hoci v predchádzajúcich piatich stretnutiach dal spolu iba sedem gólov.

Tréner domácich Lindy Ruff nešetril po nevydarenom stretnutí kritikou: "Dnes sme dostali to, čo sme si zaslúžili. Naša hra s pukom bola hrozná, nevedeli sme si poriadne prihrať a boli sme príliš mäkkí." Jeho náprotivok Spencer Carbery vyzdvihol hru tímu v poslednej tretine.

Washington Capitals po druhej Galéria fotiek (27) Washington Capitals po druhej výhre v sezóne Zdroj: SITA/AP/Adam Hunger

"Rýchlym gólom v presilovke sme udali tón tretej periódy a v záverečných desiatich minútach sme urobili dosť správnych rozhodnutí, aby sme si náskok postrážili," zdôraznil kouč Capitals.

Ďakujem, že ste to vydržali

Víťaznú premiéru v NHL zažil brankár Hunter Shepard, ktorý zneškodnil 18 striel súpera. Stal sa štvrtým brankárom Capitals za uplynulých desať rokov s triumfom vo svojom prvom zápase v profilige. Pred ním to dokázali aj Iľja Samsonov (október 2019), Vítek Vaněček (január 2021) a Zach Fucale (november 2021).

"Je to naozaj niečo výnimočné," tešil sa po zápase Shepard, ktorý vyhral univerzitný šampionát NCAA s Minnesotou-Duluth v rokoch 2018 a 2019. Na jar tohto roka ho vyhlásili za MVP play-off v nižšej AHL, keď priviedol Hershey Bears k zisku titulu.

Hunter Shepard Galéria fotiek (27) Brankár Hunter Shepard v akcii Zdroj: SITA/AP/Adam Hunger

"Bola to dlhá cesta, ale teraz som si to naozaj užíval. Zažil som dnes veľmi emotívny večer," neskrýval pocity brankár, ktorého prišlo do hľadiska podporiť okrem oboch rodičov aj viacero ďalších rodinných príslušníkov a priateľov.

Shepard sa dočkal triumfu napriek tomu, že v druhej tretine inkasoval v priebehu piatich minút a 30 sekúnd od domácich Devils štyri góly a z náskoku 3:0 to bolo razom 3:4. Tréner Spencer Carbery ho však podržal a do bránky neposlal jeho náhradníka Darcyho Kuempera.

Capitals potom v tretej časti vďaka trom gólom vybojovali víťazstvo. "Ďakujem, že ste to v druhej tretine so mnou vydržali. Je to pre nás mimoriadne cenný triumf," povedal Shepard spoluhráčom po zápase v kabíne, keď mu puk z premiérového duelu v NHL odovzdal kapitán Alexander Ovečkin.

NHL - sumár:

New Jersey Devils – Washington Capitals 4:6 (0:3, 4:0, 0:3)
Góly: 25. Toffoli (Meier, J. Hughes), 26. Meier (J. Hughes, Toffoli), 27. Hischier (Bratt, Marino), 31. Toffoli (L. Hughes, J. Hughes) – 7. Mantha (Protas), 16. Strome (Ovečkin, Wilson), 18. Milano (Oshie, Kuznecov), 41. Strome (Kuznecov, Carlson), 43. McMichael (Mantha, Bäckström), 59. Ovečkin. Brankári: Schmid (21. Vaněček) - Shepard, strely na bránku: 22:25

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 27

Viac o téme: Washington Capitals New Jersey Devils Tyler Toffoli Martin Fehérváry Jack Hughes