Nočná mora najlepšieho českého cyklistu: Šanca je mizivá, všetko sa zbehlo veľmi rýchlo

Český cyklista Zdeněk ŠtybarČeský cyklista Zdeněk Štybar Zdroj: Profimedia

PRAHA - Český cyklista Zdeněk Štybar v dnešnom rozhovore pre ČT sport napriek silnejúcim úvahám o konci cestnej kariéry pripustil, že s manažérom stále hľadajú angažmán na budúcu sezónu.

Sám však označil možnosť pokračovať vo World Tour, kde v tejto sezóne hájil farby austrálskej stajne Jayco AlUla, ako mizivú. Tridsaťsedemročný Štybar vyjadril ale zároveň veľkú túžbu po štarte na domácich majstrovstvách sveta cyklokrosárov v Tábore.

"Je to tak, že všetko sa zbehlo hrozne rýchlo. Viem iba asi tri štyri týždne, že tím mi nepredĺži zmluvu. Samozrejme, v mojom veku a so všetkými mojimi zdravotnými problémami, ktoré som mal v posledných troch rokoch, nie je ľahké angažmán nájsť. Manažér stále hľadá tím a ešte sa stále snažíme, ale už sú otvorené aj tie vrátka na druhú stranu cyklistiky," uviedol Štybar.

S koncom na ceste už sa zdá byť prakticky zmierený. "Je to tak, že aktuálne poriadne neviem, čo sa bude diať v nasledujúcich týždňoch, Do poslednej chvíle som stále dúfal, že ešte budúci rok budem pretekať vo worldtourovom pelotóne, ale to sa pravdepodobne na 99 percent nestane, aj preto, že v novembri zohnať na ceste tím nie je ľahké," povedal Štybar.

Obrovská výzva

Zdôraznil však, že to mu nijako neuberá z motivácie po štarte na cyklokrosových MS v Tábore. "Rozhodne viem, že mám ešte obrovskú chuť ísť do cyklokrosu a nominovať sa na šampionát v Tábore, to je pre mňa obrovská výzva. Keď som tam vyhral v roku 2010, tak som netušil, že v roku 2024 budem stále ešte pretekať a mať úplne rovnakú chuť ako vtedy. Urobím absolútne maximum pre to, aby som tam bol a na tie preteky sa dobre pripravil," prisľúbil Štybar.

Trojnásobný majster sveta z terénu, ktorému sa na titul z Tábora podarilo nadviazať v rokoch 2011 a 2014, nebude chcieť dopustiť, aby bol začiatkom februára na juhu Čiech len do počtu.

Český cyklista Zdeněk Štybar Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

"Je to pre mňa pred domácimi fanúšikmi, kde som v podstate odštartoval svoju kariéru, naozaj veľká výzva. Budem chcieť byť v tej najlepšej forme, aby ma fanúšikovia povzbudili k čo najlepšiemu výsledku. Nechcem hovoriť o nejakom konkrétnom cieli, pretože by to potom mnohí napríklad vnímali tak, že chcem vyhrať ďalší titul majstra sveta. Pokúsim sa o to, ale buďme realisti," konštatoval Štybar.

Teší ho, že ak sa jeho kariéra cestného profesionála skutočne uzavrie, má za sebou podarenú rozlúčku. Počas uplynulého víkendu prišiel na menších jednorazových pretekoch v Hongkongu tretí, navyše zvíťazil jeho tímový kolega Lukas Pöstlberger z Rakúska.

"Bol som rád, že to bola taká bodka. Neboli to, samozrejme, žiadne veľké preteky, ale bol som aj tak veľmi namotivovaný. Vždy je dobré skončiť úspechom a na stupňoch víťazov ako niekde hlboko v anonymite pelotónu. Chcel som sa rozlúčiť s dobrým pocitom , aj keď nešlo o žiadnu klasiku či veľké worldtourové preteky," uviedol Štybar.

Veľký olympijský cieľ

Mrzí ho ale, že nevyjdú jeho plány o účasti na olympiáde v Paríži. "Na rok 2024 to bol môj veľký cieľ – chcel som štartovať v Tábore a veľmi som chcel ísť olympijské preteky v Paríži. Počítal som s tým, že by som to všetko zakončil práve po olympijských hrách. Bol to taký môj vytúžený sen, ktorý sa mi nesplní.

Ale nie každý športovec si môže vybrať, kedy skončí. Je to pre mňa tak trochu nočná mora, že niekto iný mi ukončí kariéru, keď na to ešte nebudem pripravený, ale to sa, bohužiaľ, stalo. Ale ako som vždy hovoril počas kariéry - radšej skončím o rok skôr ako o rok dlhšie," vyhlásil Štybar.

Aj jeho plány na najbližšie dni potvrdzujú, že to s prípravou na pôsobenie v teréne myslí vážne. "Vrátil som sa teraz z Hongkongu za rodinou do Belgicka, ale už dnes večer odlietame na Malorku na krátku rodinnú dovolenku. A potom už sa zase vrátim k tréningu," načrtol Štybar.

Viac o téme: Zdeněk Štybar Jayco AlUla
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá