MS V HOKEJI 2024 Nepríjemné šampionátové chvíle: Dehydrovaný hráč a nočný prevoz do nemocnice

Ostravar Aréna, v ktorej sa odohráva svetový šampionátOstravar Aréna, v ktorej sa odohráva svetový šampionát Zdroj: Športky

OSTRAVA - V priemere päť ľudí denne ošetria zdravotníci Fakultnej nemocnice Ostrava na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji.

V Ostravar aréne, kde sa hrajú zápasy základnej skupiny B, prevádzkujú špeciálne upravenú ošetrovňu. Lekári a sestry v nej nestarajú iba hráčov, ale aj o členov realizačných tímov a usporiadateľov šampionátu. Novinárom to dnes oznámila hovorkyňa zdravotníckeho zariadenia Petra Petlachová.

Ošetrovňa je na štadióne umiestnená zhruba 20 metrov od ľadovej plochy. Nechýba v nej napríklad resuscitačný stolík alebo vyšetrovací stôl pre rádiologického asistenta a tiež C-rameno.

"O tento prístroj je veľký záujem, pretože vie vyšetrovať stabilitu ako zápästia, tak ruky aj kolena. Je o to veľký dopyt zo strany tímových lekárov," uviedol Jiří Demel z Kliniky úrazovej chirurgie a ortopédie FN Ostrava, ktorý riadi a organizuje zdravotnú starostlivosť pre ostravskú časť turnaja. Súčasťou ošetrovne je aj televízia. Tím zdravotníkov je tak pri úraze schopný sa počas krátkej doby pripraviť na prijatie zraneného hráča.

Zdravotníci fakultnej nemocnice vytvorili v multifunkčnej hale, ktorá susedí so štadiónom, aj záložnú ambulanciu, ktorej súčasťou je stomatochirurgické kreslo na ošetrenie zubných zranení a poranení ústnej dutiny. Do vybavenia ambulancie patrí aj ultrasonograf a malé základné laboratórium.

"Najviac sa používa na stanovenie CRP. A to pre rozlíšenie, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu, čo je dôležité pre indikáciu antibiotík. Vďaka tomu s odobratými vzorkami nemusíme jazdiť do nemocnice," povedal Demel.

Hráčom, členom realizačných tímov a usporiadateľom je na ošetrovni pri tréningoch a zápasoch počas jedného hracieho dňa pripravených pomôcť 11 zdravotníkov tak, aby bol ich počet dostačujúci aj pri súbehu úrazov.

"K dispozícii sú lekári pre chirurgické odbory, a potom pre odbory urgentnej medicíny. Ďalej lekár, ktorý je schopný urobiť ultrazvuk a popísať röntgen, rádiologický asistent a, samozrejme, máme aj sestričku," povedal Ondřej Měrka, ktorý koordinuje činnosti zdravotníkov na ošetrovni.

Najzložitejší prípad

Zdravotnícky tím je v spojení s organizátormi šampionátu a tímovými lekármi jednotlivých mužstiev. Plní ich požiadavky na poskytnutie liekov, odporúča postup liečby a v niektorých prípadoch zariaďuje aj prepravu pacientov do fakultnej nemocnice kvôli špeciálnemu vyšetreniu.

"Najzložitejším prípadom zatiaľ bola dehydratácia jedného z hráčov, ktorý bol naozaj v zápase veľmi vyťažený. Už počas zápasu som pozoroval, že bude potrebovať nejakú starostlivosť. Tímový lekár sa domnieval, že to zvládne všetko sám, ale, bohužiaľ, to tak nakoniec nebolo. Sa záchrannou službou sme potom v noci museli riešiť transport z hotela do nemocnice na rehydratáciu pomocou infúzie," doplnil Demel.

Viac o téme: MS v hokeji 2024 Fakultná nemocnica Ostrava
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy