MS V HOKEJI 2024 Vedúci gól našim susedom nestačil: Poľsko sa definitívne lúči s hokejovou elitou

Hokejista Kazachstanu Nikita Michailis (vpravo) strieľa gól za chrbát poľského brankára Johna Murrayho (uprostred), vľavo sa prizerá hráč Poľska Patryk WajdaHokejista Kazachstanu Nikita Michailis (vpravo) strieľa gól za chrbát poľského brankára Johna Murrayho (uprostred), vľavo sa prizerá hráč Poľska Patryk Wajda Zdroj: TASR/Michal Runák

OSTRAVA - Hokejisti Poľska vypadli z elitnej kategórie MS a v nasledujúcej sezóne budú hrať v A-skupine I. divízie. Rozhodla o tom ich prehra s Kazachstanom 1:3 v pondelňajšom zápase základnej B-skupiny na MS v Ostrave. Obsadili v nej posledné 8. miesto a spoločne s Veľkou Britániou sa v pozícii nováčika neudržali v elitnej kategórii.

Poliaci, ktorých viedol Slovák Róbert Kaláber, potrebovali v záverečnom zápase oboch tímov na MS zvíťaziť v riadnom hracom čase, Kazachstanu by stačila aj remíza po 60 minútach. V prvej tretine síce viedli po góle Kamila Walegu, no Nikita Michajlis vyrovnal.

Rozhodujúci gól strelil v 51. minúte obranca Valerij Orechov. Poliaci získali v "slovenskej" B-skupine iba jeden bod za remízu s Lotyšskom po riadnom hracom čase v úvodnom zápase.

Aktívnejšie vstúpili do zápasu Poliaci, ktorí sa po niekoľkých nepremenených príležitostiach v 10. minúte ujali vedenia. Walega zblízka dorazil puk po strele Lyszczarczyka, čím sa postaral o prvú využitú presilovku svojho tímu na turnaji. V 13. minúte vyrovnal Michajlis, keď Wajdovi unikol po pravej strane a prestrelil Murrayho - 1:1.

Vypredaná ostravská aréna videla v druhej tretine vyrovnaný hokej a aj dve presilovky Kazachov, no Poliakov v nich viackrát podržal brankár Murray.

Dôležitý moment priniesla 51. minúta, v ktorej Orechov prestrelil Murrayho. Poliaci spravili v snahe vyrovnať chybu a v 55. minúte Starčenko zakončil samostatný únik tretím gólom - 3:1. V záverečných minútach sa pokúsili zvrátiť výsledok počas hry bez brankára, ale Kazachovia si už dôležité víťazstvo nenechali vziať.

B-skupina /Ostrava/:

Kazachstan - Poľsko 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
Góly: 13. Michajlis (Šestakov), 51. Orechov (Michajlis, Danijar), 55. Starčenko - 10. Walega (Lyszczarczyk, Bryk). Rozhodcovia: Ansons (Lot.), MacFarlane (Kan.) – Lundgren, Nyqvist (obaja Švéd.), vylúčení: 5:2 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 9109 divákov

Kazachstan: Šutov - Metalnikov, Beketajev, Orechov, Danijar, Dichanbek, Breus, Koroljov, Gajtamirov - Rymarev, Orimbekov, Starčenko - Michajlis, Muchametov, Paňukov - Muratov, Šestakov, Savickij - Rachmanov, Bojko, Asetov

Poľsko: Murray - Kolusz, Wanacki, Kruczek, Wajda, Bryk, Dronia, Górny, Kostek - Fraszko, Pasiut, Wronka - Michalski, Dziubinski, Lyszczarczyk - Walega, Pas, Macias - Zygmunt, Komorski, Urbanowicz

hlasy (TASR, iihf):

Róbert Kaláber, tréner Poľska: "Boli sme blízko, ale aj ďaleko od záchrany. Hráčom nemôžem nič vyčítať. Robili to, čo bolo v ich možnostiach. Súper sa dokázal individuálne presadiť a to rozhodlo."

Kamil Walega, útočník Poľska, strelec gólu: "Kazachovia vedeli, že im stačí remíza. Sústredili sa na obranu a hrali na protiútoky. Ťažko sa dokážem tešiť z môjho gólu, keď sme prehrali. Poľsko ukázalo, že vie hrať hokej a myslím si, že sme hrali vyrovnané partie s kvalitnými tímami."

Tamirlan Gajtamirov: "Držali sme sa našej hry a vedeli sme, že góly prídu. Dodržali sme taktiku, ktorú nám naordinovali tréneri. Za toto víťazstvo ďakujeme nášmu brankárovi. Nebyť jeho, nezvíťazili by sme."