MS V HOKEJI 2024 Pastrňákova rana do švajčiarskeho srdca: Helvéti reagujú na prehru vo finále

Smutná švajčiarska lavičkaSmutná švajčiarska lavička Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

PRAHA - O Pastrňákovej rane do švajčiarskeho srdca aj tom, že sa sen o zlate znovu rozplynul, píšu švajčiarske médiá v prvých reakciách po porážke 0:2 s Českom vo finále hokejových majstrovstiev sveta. Zároveň ale vyzdvihujú vynikajúce výkony švajčiarskej reprezentácie na šampionáte.

"Veľký boj zostal bez odmeny. Švajčiarsko sa vo finále muselo skloniť pred Českom," napísal server denníka Blick. "Sen sa rozplynul," znie titulok denníka Berner Zeitung.

Web denníka Neue Zürcher Zeitung v hodnotení zápasu vypichuje silnú švajčiarsku obranu a výkon brankára Leonarda Genoniho, na ktorého "bolo znovu spoľahnutie". "V 50. minúte bol však aj Genoni prekonaný, keď po prihrávke obrancu Tomáša Kundrátka skóroval Pastrňák razantnou priamou strelou," opisuje server.

Blick píše, že Pastrňákova rana do švajčiarskeho srdca ukončila sny o zlate. "Hviezda NHL Pastrňák svojim gólom privádza publikum do prvej extázy," popisuje. "Gól do opustenej brány potom spúšťa druhú vlnu eufórie. A robí z českej zlatej rozprávky skutočnosť".

Pred víťaznou ranou pritom podľa denníka Berner Zeitung v hale stúpal tlak. "S pribúdajúcimi minútami tretej tretiny sa zdalo, že Švajčiarsko má súpera tam, kde chce. Čím viac sa blížilo predĺženie v tomto bezgólovom zápase, tým väčší bol tlak na domácich."

Ani Pastrňákov gól ale nemusel byť podľa Berner Zeitung rozhodujúci, pretože po ňom Švajčiari začali hrať odvážne a veľmi útočne a vytvorili si niekoľko šancí. "Skončilo sa to divoko, ale pre Švajčiarsko tragicky: v treťom finále majstrovstiev sveta od roku 2013 utrpelo tretiu porážku a Česká republika je majstrom sveta."

Neue Zürcher Zeitung si myslí, že pre Čechov nemohli byť majstrovstvá ako celok ani o trochu lepšie. Organizátorom sa totiž podarilo dosiahnuť aj nový divácky rekord.

Aj zo strany tímu alpskej krajiny išlo podľa denníka o fantastické majstrovstvá, je ale otázka, aká budúcnosť čaká hokejovú reprezentáciu. "Napriek striebru má Švajčiarsko zlatú generáciu - ale ako dlho ešte?" pýta sa denník v komentári.

Majstri sveta sŕdc

Hokejisti Švajčiarska sa aj napriek porážke 0:2 s Českom v nedeľnom finále majstrovstiev sveta dočkali od domácej tlače uznania. Luzerner Zeitung ich dokonca označil za majstrov sveta sŕdc, strieborných hrdinov a finále za zrejme najlepší zápas v histórii reprezentácie.

"Otázka neznie či, ale kedy sa Švajčiarsko stane majstrom sveta," pridal Luzerner Zeitung. "Naša pražská hokejová jar nie je náhoda, ale je výsledkom systémovej práce. Tím má dobré základy a s trochou šťastia môže byť o rok opäť veľmi silný," dodal.

Denník Tages Anzeiger označil vystúpenie Švajčiarska na šampionáte v Prahe za fantastické. "Veľký zlatý sen švajčiarskeho ľadového hokeja zostáva naďalej snom. Aj tak ale národný tím môže byť hrdý," napísal.

Smutná švajčiarska lavička Galéria fotiek (44) Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

Podľa rozhlasovej a televíznej spoločnosti SRF sa ponúka otázka, či výber trénera Patricka Fischera v Prahe stratil zlato, alebo naopak vyhral striebro. "S trochou odstupu sa nakoniec budú môcť obzrieť za vynikajúcim turnajom," uviedla.

Za hlavného strojcu českého víťazstva SRF označila brankára Lukáša Dostála a autora prvého gólu Davida Pastrňáka. Denník Basler Zeitung zase s odkazom na plat kanoniera Bostonu v NHL písal o českom útočníkovi ako o trinásťmiliónovej superhviezde.

"Švajčiarsko stále tlačilo a dostávalo sa do niekoľkých polovičných šancí, ale Dostál v českej bránke sa nedal prekonať. Švajčiarsko sa tak rovnako ako v rokoch 2013 a 2018 musí uspokojiť so striebornou medailou," pridala SRF.

"Opäť to nie je zlato z majstrovstiev a zase boli Švajčiari len prví gratulanti," povzdychol si denník Neue Zürcher Zeitung. "A predsa je tu jeden veľký víťaz: tréner Patrick Fischer," pridal denník, ktorý u štyridsaťosemročného trénera vyzdvihol predovšetkým schopnosť komunikácie.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 44

Viac o téme: Česko Švajčiarsko MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy