MS V HOKEJI 2024 Finále nemal hrať, zrazu sa na neho rútil švajčiarsky expres: Sme v riti, budem vyzerať ako debil

Český bek Jan Ščotka v súboji so Švajčiarom Dariom SimionomČeský bek Jan Ščotka v súboji so Švajčiarom Dariom Simionom Zdroj: Profimedia

PRAHA - Príbeh ako z rozprávky zažil český hokejový obranca Jan Ščotka.

Dvadsaťosemročný obranca sa nepresadil do kádra českej reprezentácie pre majstrovstvá sveta, ale po disciplinárnom treste Jana Ruttu vedenie reprezentácie vymyslelo jeho dodatočné zaradenie na súpisku namiesto chorého Jakuba Fleka a Ščotka tak nastúpil do finálového zápasu proti Švajčiarsku.

Pôvodne mal byť len pripravený na lavičke pre prípad núdze, ale napokon absolvoval šesť striedaní. Po stretnutí tak prišiel medzi novinárov so zlatou medailou na krku.

"Je to niečo neopísateľné, zatiaľ mi to ešte nedochádza," priznal Ščotka po výhre nad Švajčiarskom. "Môj štart bol narýchlo, ani som nemal čas to spracovať. Prišiel za mnou Židla (Marek Židlický - asistent trénera) a hovoril, že je možnosť, že pôjdem do zápasu. Prvý pocit bola totálna nervozita, človek nehrá dlhšiu dobu a má trošku strach, ako to bude," opisoval obranca brnenskej Komety svoj príbeh.

Rozhodne ale nepočítal s tým, že by sa skutočne zapojil do zápasu. "Potom mi ale Židla na striedačke povedal: 'Šcoty, ideš na ľad.' Neviem, ako to popísať. Bol som strašne nervózny, ale zároveň šťastný v jednom," povedal Ščotka, ktorý si myslel, že bude len povzbudzovať spoluhráčov.

"Hneď v prvom striedaní proti mne išiel Kevin Fiala a ja som si hovoril, že sme v riti. Že budem vyzerať ako úplný debil a pokazím to chalanom. Zaplaťpánboh, to nejako dopadlo," povedal už s úsmevom.

Šcotka s tímom trénoval až do pondelka. Potom, čo prišli ďalší hráči z NHL, ale musel odovzdať akreditáciu a už nemohol chodiť na ľad. Len si bol raz zakorčuľovať na štadióne v Letňanoch.

"Teraz budem potrebovať chvíľku času, aby som si všetko uvedomil," uviedol odchovanec Vsetína, ktorý bol rád, že na finále stihla prísť aj rodina na čele s manželkou a dcérou. "Všetci to nakoniec stihli a dúfam, že si to užili," povedal Ščotka.

Bronzový medailista z MS pred dvoma rokmi priznal, že v priebehu turnaja musel spracovať myšlienky, že sa do tímu nedostane. "Čo je také smutné. Potom sme ale dostali možnosť zostať s tímom a to sa neodmieta. Je to zážitok pre všetkých," uviedol Ščotka.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 43

Viac o téme: Česko Jan Ščotka MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy