MS V HOKEJI 2024 Kto by riešil zmluvu v NHL? Český hrdina si nastavil hlavu a od prvej chvíle kraľoval

Švajčiarsky hokejista Kevin Fiala (vľavo) a Martin Nečas z Česka bojujú o pukŠvajčiarsky hokejista Kevin Fiala (vľavo) a Martin Nečas z Česka bojujú o puk Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

PRAHA - Útočník Martin Nečas z Caroliny prišiel na majstrovstvá sveta, ktoré mali pre českých hokejistov zlatú bodku, až v priebehu turnaja.

Napriek tomu, že mal zdravotné problémy a nemá v NHL vyriešenú najbližšiu budúcnosť, chcel pomôcť. A tiež v Prahe zabudnúť na sklamanie po vyradení z bojov o Stanley Cup. Novinárom povedal, že je šťastný, že sa tak rozhodol.

Vyhrať MS doma je nad všetkým, čo zatiaľ zažil

"Vyhrať majstrovstvá sveta doma pred českými fanúšikmi, to je rozhodne nad všetkým, čo sa mi doteraz v kariére podarilo. Tie pocity na striedačke, ktoré sme prežívali po druhom góle, kedy bolo jasné, že už nám to neutečie... To si budeme už navždy pamätať," povedal Nečas po finálovom triumfe 2:0 nad Švajčiarskom.

"Fanúšikovia nás dotlačili do finále a my sme to dotiahli až do konca. Je to neopísateľný zážitok. Mám obrovskú radosť a som rád, že som tu. Keby som nešiel a teraz na to všetko len pozeral, hrozne by ma to mrzelo," uviedol.

Dvadsaťpäťročný útočník ale žiadnu dilemu neriešil. "Hneď, ako sme vypadli, tak už som si hlavu nastavil na to, že sa chcem dostať sem. Pozeral som na zápasy, čo chlapci hrali. Videl som tých divákov, ako tým žila celá krajina. Bola to obrovská energia. Bolo to niečo neuveriteľné," ocenil Nečas.

Českí hokejisti sa tešia Galéria fotiek (3) Majstrovská radosť čechov Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Kto by riešil končiacu zmluvu v NHL?

Tým, že mu po sezóne NHL vyprší zmluva, sa nijako nezaoberal. "Kto by to riešil... Toto sa môže stať raz za život. Nikdy neviete, kedy sa tu bude hrať šampionát znova. A keď sa to stane, možno budem hrať v zámorí play-off. Cítil som záujem od trénerov a nemal som absolútne žiadnu pochybnosť o tom, že sem pôjdem. Nemám slov, ako to dopadlo."

Pozvánku kouča Radima Rulíka prijal napriek zraneniu. „Aj keď som mal nejaké zdravotné problémy, tak som chcel priletieť. Teraz už to môžem povedať – mal som naozaj zlomený prst na nohe a zlé rebro. Ale nebolo to niečo, čo by sa malo nejako veľmi zhoršiť. Pár práškov na bolesť a bol som na zápasy v pohode. Pri stretnutiach som to potom necítil."

Prišiel, žiaril a bol ozajstným ťahúňom tímu

Nečas sa zaradil medzi najžiarivejšie hviezdy šampionátu. Preukazoval obrovský prehľad v hre, na ľade upútal pozornosť takmer pri každom striedaní a navyše bol produktívny. Za päť zápasov si pripísal gól a šesť asistencií. V semifinále so Švédmi sa pod výhru 7:3 podpísal štyrmi bodmi (1+3).

"Cítil som sa dobre. Hrám najlepšie, keď si hokej naplno užívam. A tu to presne tak bolo, užíval som si hokej na 110 percent. Je to asi päť šesť rokov od chvíle, keď som reprezentoval naposledy. A byť tu s chlapcami, s tak neskutočnou partiou, to bolo niečo. Od tej partie sa všetko odvíjalo a dokázali sme si to preniesť aj na ľad."

Český útočník Martin Nečas Galéria fotiek (3) Zostane Martin Nečas hráčom Caroliny aj po lete? Zdroj: SITA/AP/Adam Hunger

Pred 14 rokmi sledoval zisk doposiaľ posledného titulu majstrov sveta v Žďári nad Sázavou, kde s hokejom začínal. "Rolas (Tomáš Rolinek), Kouki (Peter Koukal) a Vampi (Peter Vampola) tam boli ako bohovia," pripomenul členov vtedajšieho víťazného tímu, ktorí klubom tiež prešli. "Všetci sme sa k nim pozerali. Odmalička som pracoval na tom, aby som sa sem mohol dostať."

Aj keď nemá jasno o budúcnosti v NHL, majstrovské opojenie si tým nenechá pokaziť. "Čo sa má stať, to sa stane. Stará sa o to môj agent. Ja teraz budem oslavovať medailu a nejaký čas si chcem toto všetko užívať. Potom sa začnem pripravovať na ďalšiu sezónu," uviedol Nečas.

Viac o téme: Česko Martin Nečas MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy