Zlato na veľkom mostíku pre Schlierenzauera

Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer a Simon AmmannThomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer a Simon Ammann Zdroj: SITA

OSLO - Zlatú medailu vo štvrtkovej súťaži v skokoch na lyžiach na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Osle si na veľkom mostíku HS-134 vybojoval Rakúšan Gregor Schlierenzauer, ktorý bol po prvom kole až štvrtý.

Schlierenzauer získal svoj prvý individuálny titul na MS v kariére (celkovo má bilanciu: 4 - 1 - 0, tri triumfy má zo súťaží družstiev) a nedovolil favorizovanému krajanovi Thomasovi Morgensternovi dosiahnuť zlatý hetrik na šampionáte na severe Európy. "Morgi" skončil druhý s minimálnym odstupom 0,3 bodu. Na bronzovú priečku sa až z ôsmeho miesta po prvom kole posunul Švajčiar Simon Ammann. Rakúski skokani sa dosiaľ tešili z titulu svetového šampióna na veľkom mostíku iba raz, a to pred dlhými 24 rokmi v Oberstdorfe zásluhou Andreasa Feldera.

"Byť majstrom sveta na Holmenkollene v mekke severského lyžovania, to je ako krásny sen. Moje pocity sa ani nedajú opísať slovami, je to fantázia. Som hrdý na to, čo som v tejto sezóne dosiahol. Po nepríjemnom zranení som sa dokázal vrátiť do súťažného kolotoča a na MS získať dve zlaté medaily," povedal Schlierenzauer

V areáli Holmenkollen na predmestí nórskej metropoly pokazili vo štvrtok finálový druhý pokus dvaja domáci skokani, ktorí figurovali po prvom súťažnom kole na medailových pozíciách. Anders Bardal obsadil napokon 7. pozíciu a Anders Jacobsen, za Morgensternom druhý po 1. kole, sa musel uspokojiť až s 9. miestom.

Obhajca najcennejšieho kovu z predchádzajúcich MS 2009 v českom Liberci Andreas Küttel zo Švajčiarska bol v 1. kole až 43. a nepostúpil do finálového 2. kola medzi 30 najlepších.

Jediný slovenský reprezentant Tomáš Zmoray si nevybojoval účasť v hlavnej súťaži. Nesplnil tak základný cieľ, s ktorým odcestoval na vrcholné podujatie tejto sezóny - byť aspoň raz v hlavnej súťaži. Na strednom mostíku HS-106 Zmoraya klasifikovali v kvalifikácii na 50. pozícii, na veľkom mostíku HS-134 obsadil v eliminácii 45. priečku.

"Žiaľ, na týchto majstrovstvách sveta mi to nevyšlo. Čo sa však dá robiť, idem ďalej," zhodnotil svoje účinkovanie Tomáš Zmoray.

"Na posledného postupujúceho Kórejčana Kima mi chýbali iba dva metre a bol by som tam. Dnes som mal aj smolu, mohol som splniť môj predšampionátový cieľ. Trochu mi však ušiel odraz smerom nahor, tým som stratil rýchlosť za hranou a tá potom absentovala v druhej časti letu. Môj štvrtkový kvalifikačný skok však nebol až taký pokazený ako ten minulotýždňový na strednom mostíku. Na veľkom mostíku tu v Osle mi chýbal k postupu iba krôčik," poznamenal Zmoray, ktorý sa krátko vrátil aj k prvému vystúpeniu v Nórsku. Na strednom mostíku mu na Švéda Carla Nordina chýbalo sedem metrov, resp. 10,4 bodu, aby bol v 1. súťažnom kole.

"Nevychádzala mi presnosť odrazu, a to ani počas tréningov. V kvalifikácii na strednom mostíku som sa veľmi skoro odrazil a tým som pokazil celý skok. Už sa to nedalo zachrániť a bolo z toho iba 79 metrov. V Osle som nemal veľké oči a hoci ani v tréningoch mi to nešlo práve najlepšie, aspoň raz som sa chcel dostať do hlavnej súťaže," dodala súčasná slovenská jednotka v skokoch na lyžiach.

Skoky na lyžiach - muži - súťaž jednotlivcov na veľkom mostíku HS-134 - štvrtkové výsledky: 1. Gregor Schlierenzauer 277,5 bodu (130 m/134,5 m), 2. Thomas Morgenstern (obaja Rak.) 277,2 (133 m/131 m), 3. Simon Ammann (Švaj.) 274,3 (129,5 m/134,5 m), 4. Andreas Kofler (Rak.) 269,6 (129,5 m/134 m), 5. Matti Hautamäki (Fín.) 266,2 (134,5 m/129 m), 6. Michael Uhrmann (Nem.) 264,0 (133 m/129 m), 7. Anders Bardal (Nór.) 263,8 (133,5 m/125 m), 8. Martin Koch (Rak.) 262,3 (130 m/129,5 m), 9. Anders Jacobsen 260,7 (134 m/123 m), 10. Tom Hilde (obaja Nór.) 259,0 (133,5 m/128,5 m).