VIDEO Vo finále EL Porto a Braga, rekord Falcaa

Radosť hráčov PortaRadosť hráčov Porta Zdroj: SITA

VILLARREAL/BRAGA - Vo finále Európskej ligy 2010/2011 sa v írskom Dubline stretnú 18. mája futbalisti portugalských klubov FC Porto a Sporting Braga. Rozhodlo sa o tom v semifinálových súbojoch, v ktorých Porto vyradilo španielsky FC Villarreal, a Braga zastavila na ceste do finále Benficu Lisabon.

Za zmienku stojí skutočnosť, že hosťujúci Falcao sa stal novým rekordérom medzi kanoniermi v druhej najprestížnejšej európskej klubovej pohárovej súťaži. Kolumbijský reprezentant zaznamenal na El Madrigal jeden gól a so šestnástimi presnými zásahmi sa na čele poradia osamostatnil od legendárneho nemeckého zakončovateľa Jürgena Klinsmanna. Bývalá opora „Nationalelf“ dosiahla v sezóne 1995/1996 celkovo 15 presných zásahov.

Oba tímy začali v Brage opatrne, ale túto taktiku naštrbila 19. minúta. Po rohovom kope si na loptu navyššie vyskočil Custodio a hlavou skóroval - 1:0. V tom momente postupovali do finále domáci. Benfica nastúpila netradične v bielom, ale pôsobila zakríknuto. Naopak, zvýšiť náskok Bragy mohol Silvio, ale jeho krížna strela po nacvičenom signále, tesne minula žrď. Hostia ožili až v závere prvého polčasu. Na ľavej strane si zbehol Cardozo, ktorý poslal tutovku Saviolovi, ale Argentíčan zo šiestich metrov mieril len do žrde.

Po zmene strán sa hralo zväčša medzi šestnástkami, prevládali osobné súboje. Benfica ožila až v záverečných 20 minútach, keď sa snažila dať postupový gól. Gaitanovu delovku zo 17 metrov ale Moraes vytlačil a hlavička Lauisaa tesne minula bránku. Domáci odpovedali vydareným a prudkými strelami Vianu a Custodia, ale Roberto bol pozorný. Po sérii hlavičiek sa ocitol v gólovej pozícii v 88. minúte Kardec, ale vytúžený gól z toho už nebol.

Sporting Braga (Portug.) - Benfica Lisabon (Portug.) 1:0 (1:0) - prvý zápas 1:2
Gól:19. Custodio, rozhodoval: M. Atkinson (Ang.)

Braga: Moraes - Miguel Garcia, Paulao, Alberto Rodriguez, Silvio - Custodio, Viana - Alan, Mossoro (80. Kaka), Lima (73. Salino) - Meyong (87. Barbosa).

Benfica: Roberto - Pereira, Luisao, Jardel, Coentrao - Gaitan, Javi Garcia, Martins (81. Kardec), Peixoto (58. Jara) - Saviola (87. Menezes), Cardozo.

Domáci nastúpili s tromi klasickými útočníkami a snahou, aspoň sa pokúsiť zmazať manko z prvého duelu. Villarreal bol aktívnejší a podarilo sa mu dať rýchly gól. V 17. minúte nevyšiel hosťom ofsajd-systém, na kolmú prihrávku si nabehol Ruben, ktorý posunul loptu do stredu na Cani a ten sa zblízka nemýlil - 1:0. Na ihrisku sa množili nepekné zákroky, ale po polhodine mohol zvýšiť Rossi, ktorý zblízka obstrelil brankára aj bránu. Za to udrelo na druhej strane. Po rýchlom brejku v 40. minúte naviezol loptu Hulk a jeho strelu z 18 metrov si tečoval obranca domácich za chrbát bezmocného Lopeza. V závere polčasu mohol zvýšiť Hulk, ale jeho pokus zoči-voči brnakárovi zastavil Lopez nohou.

Po zmene strán vyleteli na ihrisko úplne iní draci a v 47. minúte už bolo 1:2. Pa ľavom krídle unikol Guarin a jeho presný strieľaný center poslal zblízka do siete Falcao. Ďalšiu šancu mal Guerin, ktorý z priameho kopu mieril do brvna. V 75. minúte preletel center Caniho až na nekrytého Capdevilu a ten prestrelil z päťky Heltona - 2:2. V 79. minúte Otamendi fauloval Rubena a nasledný pokutový premenil Rossi - 3:2.

FC Villarreal (Šp.) - FC Porto (Portug.) 3:2 (1:1) - prvý zápas 1:5, do finále postupuje FC Porto
Góly:17. Cani, 75. Capdevila, 80. G. Rossi (z 11 m) - 40. Hulk, 48. Falcao, rozhodoval: Gianluca Rocchi (Tal.)

Villarreal: Lopez - Gaspar, Musacchio, Soriano, Capdevila - Cani, Matilla (57. Mubarak), Cazorla (57. Marchena) - Nilmar (67. Senna), Ruben, Rossi.

Porto: Helton - Sapunaru, Rolando, Otamendi, Alvaro Pereira - Guarin, Fernando (61. Micael), Moutinho (52. Souza) - Hulk, Falcao, Cristian Rodriguez (32. James Rodriguez)

• Zdroj: TASR, SITA, goalsarena, footyroom