Nadal povolil Monacovi 4 gemy, Ferrer zdolal Del Potra

Rafael NadalRafael Nadal Zdroj: internet

SEVILLA - Španielski tenisti sa môžu už po sobotňajšej štvorhre finálového stretnutia s Argentínou stať po tretí raz v priebehu štyroch rokov držiteľmi Davisovho pohára. Po piatkových dvojhrách na antuke v priestoroch Olympijského štadióna v Seville vedú už 2:0 a k celkovému úspechu im už chýba len jediný bod.

V sobotu od 16.00 h príde na rad štvorhra Feliciano López, Fernando Verdasco - David Nalbandian, Eduardo Schwank a v nedeľu dve zostávajúce singlové stretnutia (začiatok o 13.00 h, najprv jednotky kádrov, potom dvojky). Kapitáni Albert Costa a Modesto "Tito" Vázquez ešte môžu urobiť zmeny v nomináciách. Dosiaľ posledný obrat z 0:2 na úrovni svetovej skupiny predviedli Švédi proti Slovákom pred trinástimi rokmi. Priamo vo finále to nedokázal nik od Austrálčanov už v roku 1939 v zápase s Američanmi.

Nadal nedal svojmu súperovi šancu a až sedemkrát prelomil jeho podanie. Monaco si ešte svoj prvý servis ubránil, no nasledujúcich sedem hier patrilo Španielovi. Šesťnásobný víťaz Roland Garros profitoval z dlhých výmen, ktoré sa končili buď jeho víťazným úderom alebo Argentínčanovou chybou.

"Najlepšou časťou mojej hry bolo, že som nerobil chyby," vyhlásil po stretnutí Nadal a dodal: "Pre mňa je najdôležitejšie, že sme sa ujali vedenia 1:0. V úvode som bol trochu nervózny, no potom, čo som me prelomil podanie, začal som hrať veľmi dobre."

10-násobný grandslamový šampión Nadal upravil v bilancii zo súbojov s Monacom, 26. v hodnotení, na 3:1. Niekdajšia jednotka svetového rebríčka, momentálne druhý v renkingu, dosiahol vo dvojhre v tejto súťaži už 19. úspech v rade. Za kratší koniec ťahal len pri debute v roku 2004 v Brne proti Jiřímu Novákovi.

Ferrer nadviazal na Nadala a prvý set získal pre seba jednoznačným spôsobom 6:2. Následne sa však spanilá jazda domácich skončila a Del Potro najskôr po tajbrejku vyrovnal a tretie dejstvo vyhral v pomere 6:3. Juhoameričan dobre rozbehol aj štvrtý set, no Ferrer sa vzchopil a po triumfe 6:4 si vynútil piaty set. V ňom súperovi rýchlo unikol až na 5:1, no keď podával na víťazstvo v zápase, prišiel o servis. Reperát za stavu 5:3 ale Ferrer zvládol a využil hneď prvý mečbal.

Španielsko vedie v bilancii zo vzájomných duelov s Argentínou 3:0, prvý sa konal už v roku 1926 (v Barcelone 3:1) a druhý v sezóne 2003 (v Málage 3:2).

ŠPANIELSKO - ARGENTÍNA 2:0 po piatkových dvojhrách

Rafael Nadal - Juan Monaco 6:1, 6:1, 6:2

David Ferrer - Juan Martín Del Potro 6:2, 6:7 (2), 3:6, 6:4, 6:3

• Zdroj: TASR, SITA, youtube