Djokovič v päťsetovej dráme zdolal Murrayho, je vo finále

Novak DjokovičNovak Djokovič Zdroj: SITA

MELBOURNE - Srbský tenista Novak Djokovič sa stal druhým finalistom na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne. V semifinále, ktoré bolo reprízou vlaňajšieho miestneho finále, obhajca titulu zvíťazil nad britským rovesníkom Andym Murraym za 290 minút 6:3, 3:6, 6:7 (4), 6:1, 7:5. Pripísal si 400. úspech v singli na hlavnej profesionálnej úrovni.

Zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu bude v nedeľu (9:30 SEČ) bojovať o piaty titul z podujatí veľkej štvorky, tretí na Australian Open, proti Španielovi Rafaelovi Nadalovi. Vlani vyhral nad šesťnásobným šampiónom Roland Garros všetkých šesť zápasov vrátane finále Wimbledonu a US Open. Vo vzájomnej bilancii však stále prehráva 13:16. Nadal už vo štvrtok zdolal ďalšieho bývalého prvého hráča renkingu Rogera Federera zo Švajčiarska za 222 minút 6:7 (5), 6:2, 7:6 (5), 6:4.

Djokovičovi vyšiel úvod stretnutia a po rýchlom brejku si vybudoval náskok 3:0. Murray síce znížil na 2:3, no koncovka patrila svetovej jednotke. Na začiatku druhého setu sa Djokovič ujal vedenia 2:0, no Murray potom získal štyri gemy v rade a dejstvo sa stalo jeho korisťou.

V maratónskom treťom sete, ktorý trval 88 minút, videli diváci skvelý tenis s množstvom krásnych výmen. Murray odvrátil za stavu 4:5 vďaka trom winnerom tri setbaly a v jedenástom geme prelomil Djokovičovo podanie. Srb si síce vynútil tajbrejk, no v skrátenej hre mal navrch Murray. Djokovič sa rýchlo otriasol a vo štvrtom sete dovolil uhrať súperovi iba jediný gem. V rozhodujúcom dejstve sa Djokovič po brejku v šiestom geme ujal vedenia 5:2, no Murray nezložil zbrane, vyrovnal na 5:5 a v jedenástom geme mal k dispozícii tri brejkbaly. Djokovič si však podržal podanie a pri Murrayho podaní dotiahol zápas do úspešného konca, keď premenil hneď prvý mečbal.

Djokovič po skončení zápasu žiaril šťastím. "Ťažko opísať slovami to, čo sa dnes dialo na kurte, výsledok hovorí za všetko. Ďakujem divákom za to, že tu vydržali až do konca stretnutia. Špeciálna vďaka patrí jednej z najväčších legiend svetového tenisu Rodovi Laverovi, s ktorým som sa mal dnes možnosť prvýkrát stretnúť. Bola to pre mňa veľká česť, že sledoval nás zápas. Mrzí ma, že sme s Andym nehrali systémom podanie-volej, ktorého bol takým skvelým protagonistom, ale od základnej čiary nám to ide predsa len lepšie. Bol to jeden z fyzicky aj psychicky najnáročnejších zápasov v mojej doterajšej kariére. Andy si zaslúži veľkú pochvalu za to, že ani za stavu 2:5 to nevzdal a bojoval až do konca. Po strate tretieho setu som sa snažil vypiť nejaké energetické drinky, dal som si vodu i banány, aby som načerpal nových síl. Dnes bolo podanie skôr nevýhodou, ľahšie sme jeden druhého brejkli ako si podržali servis," povedal Djokovič v prvom interview na kurte.

Vo finále očakáva rodák z Belehradu náročný zápas. "Rafa Nadal je vynikajúcim hráčom a na melbournskom dvorci sa dokáže vždy vyhecovať k výborným výkonom. Sme veľmi dobrí priatelia aj mimo kurtu a navzájom sa rešpektujeme. Budem sa snažiť do nedele zregenerovať."

Novak Djokovič (1-Srb.) - Andy Murray (V. Brit.) 6:3, 3:6, 6:7 (5), 6:1, 7:5