VIDEO Neapol má pred odvetou s Chelsea dvojgólový náskok

Ezequiel Lavezzi, Edinson Cavani a Marek HamšíkEzequiel Lavezzi, Edinson Cavani a Marek Hamšík Zdroj: SITA

NEAPOL - Futbalisti SSC Neapol zvíťazili v úvodnom zápase osemfinále Ligy majstrov nad FC Chelsea Londýn 3:1 a výrazne sa tak priblížili k postupu medzi elitnú osmičku. Hostia nastúpili v daždivom počasí bez zraneného kapitána Johna Terryho, ktorého čaká operácia kolena. Za domácich hral takmer celý duel aj slovenský reprezentant Marek Hamšík. Odveta je na programe 14. marca na štadióne Stamford Bridge.

Na štadióne Svätého Pavla mohli ísť najskôr do vedenia dvakrát domáci, ale gólovú príležitosť Ezequiela Cavaniho aj šancu Christiana Maggia pohotovo vytlačil brankár Petr Čech. Hostia čakali na chybu súpera, ktorá prišla v 27. minúte. Po ľahkej lopte do šestnástky aj s prispením terénu zaváhal kapitán Paolo Cannavaro a číhajúci Juan Mata zblízka prestrelil gólmana Neapolu - 0:1. Domáci sa však vrátili do hry už o 11 minút. Na hranici šestnástky Cavani posunul loptu Ezequielovi Lavezzimu, ku ktorému Raul Maireles nedostúpil, a argentínsky legionár technicky obstrelil brankára Chelsea - 1:1. Nevýrazní hostia už boli zrejme v kabíne, keď si na center z pravej strany nabehol ku vzdialenejšej žrdi Cavani a tiesnený uruguajský útočník poslal plecom loptu do siete - 2:1.

Krátko po zmene strán mohol dieru v obrane hostí potrestať Lavezzi, ktorý sa rútil sám na Čecha po prihrávke od Cavaniho, ale mieril tesne vedľa. V 65. minúte však hostia urobili opäť "hrubicu" v defenzíve. David Luiz zaváhal v súboji pri odkope, brankár Čech trochu zbytočne vybehol, takže Lavezzi po tutovke od Cavaniho zvyšoval do prázdnej "svätyne" na 3:1.

Hostia aj po prestriedaní a príchode Franka Lamparda a Michaela Essiena sa do zápasu už nedostali. Naopak v 82. minúte posunul Cavani loptu do gólovej pozície na Hamšíka, slovenský krídelník si "zasekol" súperovho obrancu aj brankárka a ponúkol tutovku na podnose Maggiovi, ale ten trafil na bránkovej čiare stojaceho Ashleyho Colea. Posledné náznaky šance nevyužili na druhej strane v nadstavenom čase nevýrazný Didier Drogba ani striedajúci Frank Lampard.

Brankár The Blues Petr Čech po nepriaznivom vývoji v prvom súboji odmietol skladať zbrane. "Nie sme v pozícii, že by sme mohli púšťať body ani v domácej lige a v odvete LM potrebujeme vyhrať. Bude to náročné, ale budeme bojovať do poslednej kvapky krvi."

Jeho trénera Andreho Villasa-Boasa mrzel najmä tretí gól. "Ten padnúť nemal, mohli sme sa mu zľahka vyhnúť. Oba tímy veľa tvorili, štatistiky boli podobné, ale napokon rozhodla efektivita. Bol to otvorený zápas," zosumarizoval dojmy Portugalčan, ktorý už má na Stamford Bridge povestnú trénerskú stoličku viac než rozkývanú.

SSC Neapol - FC Chelsea 3:1 (2:1)
Góly: 38. a 65. Lavezzi, 45.+2 Cavani - 27. Juan Mata, ŽK: Cavani - Raul Meireles, Cahill. Rozhodoval: Carlos Velasco Carballo (Šp.)

SSC Neapol: De Sanctis - Campagnaro, P. Cannavaro, Aronica - Maggio, Gargano, Inler, Zuniga - Hamšík (82. Pandev), Cavani, Lavezzi (74. Džemaili)

FC Chelsea: Čech - Ivanovič, Cahill, David Luiz, Bosingwa (12. A. Cole) - Raul Meireles (70. Essien), Ramires - Sturridge, Mata, Malouda (70. Lampard) - Drogba

• Zdroj: TASR, dailymotion