Volejbalisti Ruska v semifinále, sen USA o obhajobe skončil

Dmitrij Ilinyk a Alexej Obmochaev oslavujú bod proti PoľskuDmitrij Ilinyk a Alexej Obmochaev oslavujú bod proti Poľsku Zdroj: SITA

LONDÝN - Reprezentanti Ruska postúpili do semifinále volejbalového turnaja na Hrách XXX. olympiády v Londýne. Zverenci trénera Vladimira Alekna vo štvrťfinálovom zápase zdolali Poliakov jednoznačne 3:0.

Senzácia na úkor favorita sa zrodila v druhom štvrťfinálovom zápase. Obhajcovia zlata z Pekingu 2008, reprezentanti USA, prehrali s Talianskom za 96 minút 0:3 a nečakane dosnívali svoj sen o obhajobe najcennejšieho kovu. V B-skupine základnej fázy pritom jasne dominovali, zdolali majstrov Európy Srbov 3:0, potom Nemcov rovnako 3:0, majstrov sveta Brazílčanov 3:1, slabšiu chvíľu si vybrali v dueli s Ruskom, v ktorom podľahli 2:3 a na záver si schuti "zatrénovali“ s africkým šampiónom Tuniskom, s ktorým neprehrali ani set. V konečnej tabuľke obsadili prvé miesto a vo štvrťfinále nastúpili proti Taliansku, ktoré v A-skupine skončilo na poslednom postupovom štvrtom mieste.

V prvom vyrovnanom sete mali v koncovke tri setbaly, ale nakoniec sa tešila "Squadra Azzurra“ po víťazstve 28:26. Talianom akoby narástli krídla, Američania sa nečakane zlomili. V ďalších dvoch dejstvách skvelého zápasu pred 14 000 divákmi už vicemajstri Európy dovolili favoritovi uhrať iba po 20 bodov.

"Sme všetci veľmi šťastní, nemám viac čo k zápasu povedať. Viem, že sme v predchádzajúcich dueloch výsledkami ani výkonmi príliš nepotešili, ale dnes nám všetko vyšlo. Pred zápasom by nikto na nás nestavil, azda ani my sami - a vidíte, ako to dopadlo,“ neskrýval radosť z nečakaného triumfu rodák z poľského Vroclavu v talianskom drese, 202 cm vysoký smečiar Michal Lasko.

"Štyri roky sme pracovali na tom, aby sme opäť uspeli na olympiáde a všetko sa nám zrútilo. Taliani hrali skvele. My sme nehrali ako tím, a to nás položilo,“ povedal v prvej reakcii po zápase kapitán amerického tímu Clayton Stanley.

Taliani sa v semifinále stretnú s majstrami sveta Brazílčanmi, ktorí podľa očakávania zdolali v juhoamerickom derby Argentínu 3:2.

Reprezentanti Bulharska sa stali poslednými postupujúcimi do semifinále. Zverenci trénera Najdena Najdenova zdolali reprezentantov Nemecka hladko 3:0. Nemci kládli najväčší odpor v prvom sete, v ktorom získali 20 bodov. Bulhari však v zápase dominovali a v semifinále si zmerajú sily s bronzovými medailistami spred štyroch rokov Rusmi.

Poľsko - Rusko 0:3 (-17, -23, -21) za 76 minút

USA - Taliansko 0:3 (-26, -20, -20) za 89 minút

Argentína - Brazília 0:3 (-19, -17, -20) za 73 minút

Bulharsko - Nemecko 3:0 (20, 16, 14) za 72 minút