Košice si s prehľadom poradili s posledným Martinom

Hráči Košíc sa tešia z gólu v sieti MartinaHráči Košíc sa tešia z gólu v sieti Martina Zdroj: TASR

KOŠICE - Už tradične začali domáci hráči aktívne, ale ich šance sa rodili proti martinskej defenzíve len veľmi ťažko. Hostia poctivo bránili, dohrávali osobné súboje a pokúšali sa o rýchle brejky, s ktorými si však košický gólman hravo poradil.

Prvá výraznejšia strela Košíc skončila v 10. minúte v martinskej bránke, potom ako v početnej výhode o dvoch hráčov našiel Haščák voľného Marcinka a ten zakončil biliardovú akciu - 1:0. O minútu neskôr v pokračujúcej presilovej hre piatich proti štyrom mal gól na hokejke Svitana, napriek tomu, že si položil na ľad Šúreka, tak nedokázal presne zakončiť. Podarilo sa to až 35 sekúnd pred koncom prvej dvadsaťminútovky Spilarovi, ktorý po peknom individuálnom prieniku zvýšil na 2:0.

Hostia z Turca mohli odpovedať v 24. minúte, no Themár a predovšetkým po ňom Vilkoits, ktorý mal pred sebou odkrytú bránku, neprepasírovali puk za Riečického chrbát. O minútu neskôr sa dostal do úniku Slovák, Šúrek podržal svoj tím. Domáci hokejisti stupňovali tempo a svojho súpera dokázali pritlačiť predovšetkým v 31. minúte, keď sa Mlynarovič dostal dva razy do ideálnych šancí, ktoré nezakončil presne. V obidvoch prípadoch trafil iba dobre postaveného Šúreka. Po ňom to skúšal Marcinko, stav sa však nezmenil. Martinčania mohli znížiť v 39. minúte, keďže košický gólman Riečický nedovolene zastavil Rapáča a hlavný arbiter nariadil trestné strieľanie. Vzápätí svoju chybu napravil a martinského centra na radosť divákov vychytal.

Na začiatku záverečného dejstva zamestnávali Riečického početné strely súpera, ktorým odolával až do 44. minúty, keď Novotný v presilovej hre šikovne tečoval strelu Novotného - 2:1. Košičania odpovedali o päť minút neskôr, Jenčík sa dostal k vyrazenému puku a ten poslal do bránky ponad ležiaceho Šúreka - 3:1. Poistku pridal minútu pred koncom duelu Matúš Chovan, ktorý potrestal zlú rozohrávku martinského brankára. Pre "oceliarov" to bolo 587. víťazstvo v základnej časti najvyššej slovenskej súťaže a v historickej tabuľke predstihli Slovan Bratislava.

HC Košice - MHC Mountfield Martin 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Góly: 10. T. Marcinko (Marcel Haščák, Cebák), 20. Spilar (Michal Novák, M. Takáč), 49. R. Jenčík (T. Marcinko, Cebák), 59. Matúš Chovan - 44. Kolena (A. Themár)
Vylúčení: 6:10 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefík - R. Gajan, Gavalier, 3135 divákov

Košice: Riečický - Cebák, Šeda, Kolba, Macejko, Michal Novák, M. Takáč, Martin Chovan, Deyl - Matis, T. Marcinko, R. Jenčík - P. Svitana, Marek Slovák, Matúš Chovan - Marcel Haščák, Pašek, Spilar - Mlynarovič, Boltun

Martin: Šúrek - A. Novotný, K. Grman, R. Pukalovič ml., Zošiak, Tupý, J. Perniš, Ejem, R. Slávik - A. Themár, Vilkoits, Kolena - T. Petruška, M. Hollý, Michal Važan - B. Mráz, B. Rapáč, Fujerík - Vaško, Dírer, Kentoš

Milan Staš, tréner Košíc: "Po našom druhom góle si hráči mysleli, že už je po zápase, ale opak bol pravdou. Aj keď sme sa snažili a dobýjali súperovu bránku na našich hokejkách bola nervozita a puky nám odskakovali. Vyvrcholením takejto hry bol kontaktný gól súpera. Vykúpením bol pre nás tretí Jenčíkov gól, ktorý nás upokojil a zápas sme už dotiahli do víťazného konca."

Róbert Pukalovič, tréner Martina: "Do Košíc sme neprišli s veľkými očami. Domáci majú svoju kvalitu, sú jedným z kandidátov na zisk titulu. My sme sa snažili dodržiavať taktiku, no chýbajú nám skúsenosti. Že sme prehrali to beriem, ale dostať gól do prázdnej bránky to nás mrzí. Bola to chyba v komunikácii hráčov na ľade."

• Zdroj: TASR, SITA, huste.tv