Šesť etáp, 2400 kilometrov a víťaz kominár: Pred 110 rokmi sa skončila prvá Tour

Jazdci po prvom ročníku Tour de France v roku 1903Jazdci po prvom ročníku Tour de France v roku 1903 Zdroj: wikipedia

PARÍŽ - Pred 110 rokmi, 19. júla 1903, sa skončil prvý ročník cyklistických pretekov Tour de France. Zúčastnilo sa ho 60 cyklistov a z víťazstva sa radoval tridsaťdvaročný Maurice Garin. Zhodou okolností bol zároveň aj prvým, ktorý sa na preteky prihlásil.

Vyčerpávajúce preteky merali 2428 kilometrov a skladali sa zo šiestich etáp s cieľovými mestami Lyon, Marseille, Toulouse, Bordeaux a Nantes. Záverečný úsek zaviedol jazdcov opäť do Paríža. V Taliansku narodený Garin, pôvodným povolaním kominár, ho absolvoval za 94 hodín, 33 minút a 14 sekúnd a druhého Luciena Pothiera za sebou nechal o tri hodiny. Z prémie 20.000 frankov si odkrojil najväčší diel, za získané peniaze si kúpil garáže a kominárske remeslo zavesil na klinec.

Na Tour de France štartoval aj v nasledujúcom roku a opäť prišiel do cieľa ako prvý. Niekoľko mesiacov po skončení pretekov však bol spolu s ďalšími ôsmimi jazdcami diskvalifikovaný za to, že v poslednej nočnej etape použili sprievodné vozidlo. Aféra sa týkala kompletnej vedúcej štvorice. Garin bol potrestaný zákazom činnosti na tri roky, čo vzhľadom na jeho vek bol prakticky koniec jeho pretekania.

Viac o téme: Tour De France