Famózny vstup Nitry do semifinálovej série: Banská Bystrica inkasovala poltucet gólov

Gólové oslavy hokejistov Nitry po úvodnom zásahuGólové oslavy hokejistov Nitry po úvodnom zásahu Zdroj: SITA

NITRA - Hokejisti HK Nitra zvíťazili v prvom semifinálovom súboji play off nad HC'05 Banská Bystrica 6:2 a v sérii hranej na štyri víťazstvá sa ujali vedenia 1:0. Druhý zápas je na programe vo štvrtok opäť v Nitre.

Nitra začala veľkým tlakom, no prvú šancu na skórovanie mali v 5. minúte hostia, pri vlastnom oslabení sa Michal Hudec dostal do brejku po chybe na strane Nitry, ale domáci brankár Kristan jeho príležitosť zneškodnil. V 6. minúte sa však strelecky presadili domáci hráči, po Kováčikovej strele v presilovej hre vyrazil hosťujúci brankár Kalemba puk priamo na hokejku Jakuba Ručkaya a ten otvoril skóre stretnutia - 1:0.

V druhej tretine čakala na divákov väčšia gólová porcia, v 28. minúte po peknej kombinačnej akcii zakončil do prázdnej bránky Jozef Stümpel. O necelé tri minúty hostia znížili, keď domáci nechali veľa priestoru Kevinovi Veilleuxovi a ten spomedzi kruhov upravil stav na rozdiel jedného gólu. V 32. minúte sa "baranom" dokonca podarilo vyrovnať, do odkrytej časti Kristanovej bránky dorazil puk Heizer. Potom však Nitra opäť odskočila na dvojgólový rozdiel, keď najskôr presilovú hru využil Henrich Ručkay a potom Miroslav Kováčik využil zaváhanie obrany hostí a skóroval - 4:2.

V úvode tretej časti stretnutia využili Nitrania dalšiu presilovku, puk sa po kombinácii dostal k Tománekovi a ten už vedel kam s ním. V 48. minúte predviedli domáci dalšiu peknú kombináciu a Henrich Ručkay opäť v presilovej hre zvýšil už na 6:2, čím stanovil výsledok stretnutia.

HK Nitra - HC ´05 Banská Bystrica 6:2 (1:0, 3:2, 2:0) - stav série: 1:0
Góly: 6. J. Ručkay (Miroslav Kováčik, H. Ručkay), 28. Stümpel (H. Ručkay, R. Mráz), 33. H. Ručkay (R. Tománek, Stümpel), 35. Miroslav Kováčik (Bajtek), 43. R. Tománek (Stümpel, Ordzovenský), 48. H. Ručkay (R. Tománek, Stümpel) - 31. Veilleux (Rosandič), 32. Heizer (Handlovský, Kafka)
Vylúčení: 6:10 na 2 min, navyše: L. Novák DKZ za napadnutie hlavy a krku, Bajtek 5+10+DKZ za údery - Rapáč 5+10+DKZ za údery, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Lauff - Gajan, Smrek, 3318 divákov

Nitra: Kristan - Nádašdi, D. Milo, Ordzovenský, P. König, M. Novák, F. Kuzma, Ďurkech, M. Bača - J. Ručkay, Miroslav Kováčik, H. Ručkay - L. Novák, Stümpel, R. Tománek - Bajtek, T. Chrenko, Martin Segľa - Piačka, Lelkeš, R. Mráz

Banská Bystrica: Kalemba - Lepine, Saracino, James Martin, Bambúch, Rosandič, Macháček, Kania, Kadura - R. Konečný, White, Rapáč - Kafka, Heizer, Handlovský - Lamper, M. Hudec, Lunter - Veilleux, Zigo, T. Matoušek

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Mali sme pohodu a dôraz v zakončení, po vyrovnaní sa nám podarilo kontrovať. Musíme vyvodiť dôsledky zo stretnutia, čo sa týka vylúčení, ale inak som s víťazným vstupom do série spokojný."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Dnes bol súper jednoznačne lepší, agresívnejší, lepší na puku. Pre nás to musí byť poučný zápas, pretože náš súper nemôže byť lepší v zbraniach, ktoré nás zdobili celú sezónu."