VIDEO Český vicemajster píše históriu: Suverénna Sparta senzačne dobyla Rím!

Ladislav Krejčí oslavuje gól pražskej SpartyLadislav Krejčí oslavuje gól pražskej Sparty Zdroj: SITA

RÍM - Futbalisti Sparty Praha, Athleticu Bilbao a FC Villarreal postúpili do štvrťfinále tohtosezónnej edície Európskej ligy. Najväčšou senzáciou je postup Sparty, ktorá po remíze 1:1 v prvom dueli dokonale zaskočila Lazio Rím a na jeho pôde triumfovala 3:0. Český vicemajster sa prebojoval medzi osem najlepších tímov európskeho pohára číslo dva prvýkrát od sezóny 1983/1984.

Sparta mohla vo "večnom meste" kapitulovať už v prvej minúte. Candreva ale namieril len do Bičíka a predznamenal, že ofenzíva Lazia bude mať s brankárom hostí obrovský problém. "Rudí" boli od začiatku mimoriadne efektívni a v 10. minúte šli do vedenia. Krajčí sklepol center sprava pre Dočkala, ktorého delovka skončila v sieti. Sparta súpera dokonale zaskočila a o dve minúty udrela znova, medzi domácou stopérskou dvojicou sa uvoľnil Krejčí a presne umiestnenou ľavačkou skóroval. Nasledujúce minúty sa niesli v znamení minisúbojov Candrevu s Bičíkom, ktorý podržal spoluhráčov a tí sa mu minútu pred prestávkou odvďačili tretím gólom - center zľava poslal do siete Juliš. Domáci boj o postup nevzdali, Bičíka však napriek niekoľkým ďalším príležitostiam neprekonali a vypadli.

Blízko k postupu do štvrťfinále bola Valencia, ktorá v prvom polčase domáceho duelu s Athletic Bilbao zmazala prehru 0:1 z prvého duelu. V 13. minúte sa presadil Santiago Mina a tesne pred prestávkou sa ujala aj hlavička Aderlana Santosa. Štvrťhodinu pred koncom sa však dostali k slovu hostia, Raul Garcia posunul loptu efektnou pätičkou Aritzovi Adurizovi a ten gólom na 1:2 z hosťujúceho pohľadu posunul Baskov do štvrťfinále.

V stretnutí medzi Bayerom Leverkusen a Villarrealom gól nepadol. Keďže hostia mali k dispozícii náskok 2:0 z prvého zápasu, prebojovali sa medzi osmičku najlepších.

Lazio Rím (Tal.) - AC Sparta Praha (ČR) 0:3 (0:3) - prvý zápas 1:1, do štvrťfinále postúpila Sparta
Góly: 10. Dočkal, 12. L. Krejčí, 44. Juliš, rozhodoval: Ruddy Buquet (Fr.)

Bayer Leverkusen (Nem.) - FC Villarreal (Šp.) 0:0 - prvý zápas 0:2, do štvrťfinále postúpil Villarreal
Rozhodoval: William Collum (Škót.)

FC Valencia (Šp.) - Athletic Bilbao (Šp.) 2:1 (2:0) - prvý zápas 0:1, do štvrťfinále postúpilo Bilbao
Góly: 13. Mina, 37. Aderlan - 76. Aduriz, rozhodoval: Daniele Orsato (Tal.)

Viac o téme: Sparta Praha Lazio Rím