Slováci šokovali celé štartové pole: Na historický triumf im stačil jediný tréning!

Ján Bátik a Soňa Stanovská
Ján Bátik a Soňa Stanovská

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Pred týždňom ešte Soňa Stanovská a Ján Bátik vôbec netušili, že spolu zasadnú do súťažnej lode. Po jednom spoločnom tréningu, počas ktorého absolvovali len dve jazdy, si v sobotu na pretekoch Svetového pohára v Liptovskom Mikuláši nečakane vyjazdili prvenstvo v novej disciplíne v seriáli SP C2 mix.

Slováci v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka skončili v semifinále na treťom mieste, vo finále previedli bezchybnú jazdu a vyvarovali sa chybných dotykov. "Vôbec sme to nemali naplánované a na tom, že to skúsime, sme sa dohodli tento týždeň v pondelok. Vo štvrtok ráno sme mali jeden spoločný tréning s dvoma jazdami a ďalšie dve jazdy už boli súťažné. Padlo mi to aj vhod, pretože podľa nového rozpisu SP by som mal v sobotu voľno. Finále nám vyšlo vynikajúco, isto je to aj tým, že trať poznáme perfektne. Sme veľmi šťastní, že nám to vyšlo,“ zhodnotila stredoškoláčka Soňa Stanovská, ktorú o necelý rok čaká maturita.

"Je to moja prvá medaila zo seniorského Svetového pohára, navyše doma a zlatá. Mám teda tri v jednom. U nás doma sme vyhrali vôbec prvý Svetový pohár v tejto disciplíne. Potešilo to aj Janka, pretože medailu zo Svetového pohára ešte nemal," pokračovala Stanovská.

Najskôr si na novú disciplínu nevedela zvyknúť. "Špička lode je totiž odo mňa až k jej koncu omnoho menšia ako v singli. Ďalší obrovský rozdiel bol v tom, že síce viem zabrať na svoju váhu, teraz ma však zrazu niekto tlačil dopredu a dopredu. Avšak odkedy sme si sadli do lode, zrazu nám to išlo. Po tréningu som bola aj prekvapená, že až takto nám to ide," hovorí mladá univerzálka.

Venuje sa totiž kajaku, kanoe a divácky atraktívnemu extrémnemu slalomu. K tomu v sobotu pridala aj zmiešanú deblovku. "Čosi sa povráva, že v budúcnosti by túto disciplínu chceli pretlačiť na olympiádu. Česko či Čína posielajú na Svetový pohár po tri lode, Slováci sú trochu skeptickí ku všetkému novému. Uvidíme teda, či nás vôbec pustia na ďalšie preteky. Ak áno, budeme šťastní," dodala Soňa Stanovská.

Aj 32-ročného Jána Bátika sobotňajšie prvenstvo potešilo. "Celkovým triumfom sme prekvapili aj samých seba. Domácu trať však poznám naspamäť, s Tomášom sme ju absolvovali veľakrát. Dosť často aj tak, že jeden z nás vôbec nezaberal. Vedel som teda, že na medailu máme. Finále nám vyšlo bez dotyku a jedinej chyby, tak nebolo o čom... Tá radosť však nebola až tak veľká, veď hodinku predtým sme sa lúčili s deblovkami," poznamenal majster sveta zo španielskeho Seu d’Urgell v C2 mužov s Tomášom Kučerom.

On sám veľkú budúcnosť pre "mixovú" loď Stanovská - Bátik nevidí. "Najmä pre priepastný vekový rozdiel,“ prezradil. Z vedenia Slovenskej kanoistiky ešte nedostal ponuku na štart počas nasledujúceho víkendu na pretekoch Svetového pohára v Poľsku. "Krakovu sa však nebránim. Otázka je, že či to má nejaký zmysel. Mám už totiž prácu a dokonca prvýkrát počas kariéry aj naplánovanú letnú dovolenku s manželkou," dodal.

Ján Bátik už začiatkom júna počas majstrovstiev Európy v Prahe avizoval, že vyradením ‘cédvojky‘ z programu OH a MS s aktívnou športovou kariérou končí. V najbližšom období sa teda naplno zahĺbi do novej práce. "Sťahujem sa do Bratislavy a budem predávať autá. Je to úplne niečo iné. Autá ma veľmi bavia a dali mi možnosť vyskúšať si túto prácu. Budem mať dosť školení, kde sa naučím nové veci," hovoril vtedy Ján Bátik.

O tom, či Slovensko vyšle do poľského Krakova na najbližšie preteky Svetového pohára posádku v disciplíne C2 mix a v akom zložení, by sa malo podľa tímlídra slovenskej výpravy Lukáša Giertla rozhodnúť v úvode nasledujúceho týždňa.


Tagy: Ján Bátik Soňa Stanovská

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Dušan Hein

DISKUSIA