VIDEO Detva po majstrovi senzačne skolila aj vicemajstra, Košice sa vyvŕšili na Nitre

Branko Radivojevič a Daniel Gachulinec v súboji o pukBranko Radivojevič a Daniel Gachulinec v súboji o puk Zdroj: SITA/Tomáš Somr

TRENČÍN - Úvod stretnutia patril domácim hokejistom. Hecl v prečíslení proti Petríkovi neuspel, a tak gól padol na opačnej strane klziska.

Na začiatku 7. minúty chybu v zadných radoch Trenčína využila Detva. Surový prihral Valentovi, pred ktorým bola už iba prázdna bránka – 0:1. Vyrovnať mohol o dve minúty po prihrávke Radivojeviča Sojčík, ale Petrík puk pokryl. V 12. minúte vystihol rozohrávku hostí Holenda. Bartovičov pokus vyrazil gólman iba pred seba, kde bol pohotový Ölvecký, ktorý z dorážky vyrovnal. V závere úvodnej dvadsaťminútovky mohli ísť Trenčania do vedenia. Sojčík ani Hecl v presilovej hre úspešní neboli.

Hostia sa do vedenia dostali aj po druhý raz, dokonca v oslabení. Po nepresnej prihrávke sa puku zmocnil Puliš, našiel nakorčuľovaného Ščurka, ktorý prehodil ležiaceho Valenta. V polovici zápasu stratil puk Rýgl. Giľak si nakorčuľoval na prihrávku. Tvrdú strelu Valent pokryl. V priebehu pol minúty šiel na trestnú lavicu Rýgl a Bartovič. Hostia presilovú hru o dvoch hráčov využili už po 13 sekundách, keď puk do siete dopravil Murček – 1:3. Zaskočená Dukla sa snažila ešte do prestávky niečo s výsledkom urobiť, ale jej výkon bol až príliš kŕčovitý.

V úvodných desiatich minútach poslednej tretiny mali Trenčania výhodu troch presilových hier. Vážnejšiu šancu si pre nepresnosti v prihrávkach však nedokázali vypracovať. V 56. minúte domácim nádejam na lepší výsledok urobil definitívny koniec Gašpar, ktorý dorazil do bránky strelu Šimona. V 58. minúte predviedol šikovnú prácu rúk Ölvecký, no už len kozmeticky upravil výsledok na konečných 2:4.

HK Dukla Trenčín - HC 07 Detva 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
Góly: 12. Ölvecký (Bartovič, Holenda), 58. Ölvecký (Bartovič, Hecl) – 7. P.Valent (M.Surový), 26. Ščurko (Puliš), 35. Murček (Hraško, Puliš), 56. Gašpar (Šimon, V.Fekiač), vylúčení: 4:7, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Baluška, Babic – M. Orolín, Sipos, 2673 divákov.

Trenčín: Valent – Rýgl, Luža, Bohunický, Holenda, Kovář, Frühauf, Niko – Radivojevič, Sojčík, O.Mikula – Bartovič, Ölvecký, M.Hecl – T.Varga, Bližňák, Sádecký – D.Hudec, J.Švec, Pardavý ml. – Špankovič

Detva: Petrík – Gachulinec, Mart.Chovan, Hraško, Sládok, Šimon, F.Fekiač, Hedera – Puliš, Murček, Ščurko – Gašpar, V.Fekiač, Mart.Ďaloga – Z.Král, Mat.Chovan, Tibenský – M.Surový, P.Valent, Giľak

Ján Pardavý, asistent trénera Trenčína: "Detva dnes podala veľmi dobrý výkon. Súper bol nepríjemný a nevedeli sme sa poriadne presadiť. My sme začali dobre, vytvorili sme si šance, no prišiel prvý inkasovaný gól a na naše hokejky sadla panika. Vyrovnali sme, no po chybe v presilovke sme inkasovali hlúpy gól. Hráčov sme upozorňovali na brejkové situácie. Hostia boli v tomto veľmi nebezpeční. Z našej strany to nebol optimálny výkon. Musíme sa skonsolidovať ako tím a začať podávať lepšie výkony.“

Josef Turek, tréner Detvy: "Predviedli sme výborný tímový výkon podporený výborným Petríkom v bráne. Dali sme gól z presilovky piatich proti trom, ustáli sme veľa oslabení, čo považujem za dôležitú vec. Dobre sme korčuľovali a hráči si zaslúžia pochvalu za víťazstvo a snahu.“

Košice rozstrieľali Nitru

Čestné buly medzi kapitánov Ladislava Nagya a Branislava Mezeia, odetých v špeciálnych dresoch, hodil urológ Ľubomír Lachváč, čím sa oba tímy symbolicky zapojili do už tradičnej akcie Movember. Zápas sa začal dvomi nevýraznými presilovkami domácich aj hostí, Košičania však vo svojej druhej početnej výhode išli do vedenia. Zmätok pred brankárom Šimbochom využil Kafka a otvoril skóre - 1:0. V 10. minúte mohlo byť 2:0, Šimboch však v ťažkej pozícii ležiac na ľade zmaril radosť Šoltésovi. Hostia sa snažili o kontaktný gól, ale prekvapiť obranu domácich sa im v prvej tretine nepodarilo ani počas ďalších dvoch presiloviek. Naopak, v 16. minúte v nej doplatili na chybu v strednom pásme, po ktorej sa k typickej strele dostal košický kapitán Nagy - 2:0.

Košičania postupne prevzali iniciatívu a ich ofenzívne akcie boli čoraz častejšie. Pomohli im k tomu aj viaceré presilovky. V 24. minúte mohol jednu z nich využiť Kafka, jeho strelu bez prípravy však Šimboch zmaril efektným zákrokom. V pokračujúcom oslabení hostí unikol Kerbashian, ale jeho nájazd zmaril brankár Habal. V 33. minúte to už košickému útočníkovi Kafkovi v presilovke vyšlo, na jeho strelu Šimboch nestačil - 3:0.

Stav 3:0 nebol pre hostí beznádejný, ale ich ofenzívne snahy končili bez nebezpečných zakončení. V tretej tretine Košičania definitívne rozhodli o svojom víťazstve. V 46. minúte Nagy upravil na 4:0 aj s prispením nitrianskych obrancov a o 44 sekúnd Netík zakončil svoj prienik gólom na 5:0. Domáci sa sústredili na udržanie čistého konta a hráčov Nitry do väčších šancí nepúšťali. Naopak, od 54. minúty bol stav už 6:0, keď únik dvoch proti jednému zakončil Suja. Habal napokon druhý shutout v sezóne nedosiahol, v 57. minúte Majdan prepasíroval puk za jeho chrbát.

HC Košice - HK Nitra 6:1 (2:0, 1:0, 3:1)
Góly: 7. Kafka (Netík, Galamboš), 16. Nagy (Šedivý, Brophey), 33. Kafka (Šedivý, Nagy), 46. Nagy (Haščák), 47. Netík, 54. Suja (Kafka, Pulli) - 57. Majdan (McCormack, Kerbashian). Rozhodovali: Novák, Staňo - Gegáň, Smrek, vylúčení: 8:5 na 2 min., navyše Koch (Koš.) 10 min. za napadn. hlavy a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, 3696 divákov.

HC Košice: Habal - Pretnar, Dudáš, Čížek, Šedivý, Koch, Pulli, McDowell - Haščák, Brophey, Nagy - Netík, Suja, Kafka - Spilar, Galamboš, Šoltés - Hričina, Klíma, Petráš - Žitný

HK Nitra: Šimboch - Mezei, McCormack, Rais, Morrison, Mir. Pupák, Rácz, Korím, A. Sloboda - Lantoši, Slovák, Blackwater - Scheidl, Kerbashian, Majdan - Fominych, Bortňák, Rapáč - Šiška, Richard, Čaládi

Peter Bartoš, asistent trénera HC Košice: "Hráči sa po piatkovej prehre s Budapešťou dobre pripravili na zápas. Tak, ako za tú prehru mohlo 22 hráčov, tak sa dnes 22 hráčov podieľalo na víťazstve. V rozhodujúcich momentoch nás podržal brankár Habal, ktorý mal dôležitý zákrok najmä počas našej presilovky. Až do konca sme potom hrali zodpovedne. Ďakujem hráčom za dnešný výkon a takisto aj divákom, ktorí po piatkovom výsledku prišli na štadión."

Antonín Stavjaňa, tréner HK Nitra: "V druhej tretine sme mali za stavu 2:0 vyložené šance, konkrétne Kerbashian či Lantoši. Tie sme, žiaľ, nepremenili. Keď dali domáci gól na 3:0, tak bolo vidieť, že sú už vo svojej koži. Štvrtému, piatemu a šiestemu gólu predchádzali hrubé individuálne chyby obrancov. V závere Juraj Majdan, ktorý k nám nedávno prišiel bez zápasovej praxe, ukázal, že sa oplatí bojovať až do konca."

Majster s maďarským súperom nezaváhal

Po prvej tretine viedol favorit o dva góly a zápas mal pomerne pevne vo svojich rukách. V 12. min sa do puku zo značky vhadzovania oprel v presilovke Sýkora a otvoril skóre. O 63 sekúnd neskôr vybojovaný puk od Sellecka poslal pred bránkou druhýkrát do siete Higgs a málokto v hľadisku pochyboval, že to nebude bezproblémový zápas. Domáci si chceli fanúšikov po prehre v Detve udobriť a inú možnosť ako víťaznú si nepripúšťali. Už v 3. min korčuľoval sám na bránku Buc, v 10. min Harrison vyslal strelu na Baroša a bol to asi najnádejnejší pokus zo strany maďarského súpera.

V úvode druhej tretiny zaujalo úsilie 'baranov' pridať tretí gól a zápas posunúť do pokojnejšieho priebehu. Vytvorili si trvalý tlak, no zaskočil ich v 23. min pomerne lacný gól Kulmalu po pohotovej strele zo vzdialenosti od vhadzovania. Pomôcť si mohli v presilovke, no brankára Vaya len rozchytali a Kulmalovi v 27. min veľa nechýbalo, aby skóre zrovnal. V 37. min strelu Bartánusa zlikvidoval Vay a postaral sa o to, že v tretej tretine visel nad výsledkom ešte stále veľký otáznik.

Striel na Vaya neustále pribúdalo, boli to však pokusy zo strany domácich slabé, alebo nepresné. Hostia si zahrali od 47. min presilovku, vyznela dosť bezradne a Higgsova strela v oslabení bola asi najvážnejšia, čo sa počas nej zrodilo. Priemerná úroveň zápasu vyústila aspoň do dramatického záveru. V 53. min Somogyiho strela brankára Baroša dosť rozpohybovala, skóre sa však menilo až v 56. min po prieniku Kabáča pri hre štyroch na štyroch a jeho pokuse z ostrého uhla. Hostia si ešte zahrali ku koncu vyše dve minúty bez brankára, no bez gólového efektu.

HC'05 iClinic B. Bystrica - DVTK Jegesmedvék Miškovec 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Góly: 12. Sýkora (Sloboda, Miller), 13. Higgs (Selleck), 56. Kabáč (Kubka) - 23. Kulmala (Vas, Pance). Rozhodovali Jonák, Müllner - Šefčík, Kacej, vylúčení 3:5, presilovky 1:0, navyše Kiss 10. min za napadnutie hlavy a krku, v oslabení 0:0, 2421 divákov.

HC'05 iClinic B. Bystrica: Baroš - Marshall, Miller, Sloboda, Mihálik, Kubka, Ďatelinka, Biro - Asselin, Higgs, Selleck - Török, Šťastný, Sýkora - Kabáč, Češík, Gabor - Lichanec, Buc, Bartánus

DVTK Jegesmedvék Miškovec: Vay - Kiss, Crawford, Milam, Láda, Vojtko, Szirányi - Magosi, Galanisz, Miskolczi - Harrison, Loiseau, Somogyi - Vincze, Hajos, Rito - Pance, Vas, Kulmala

Dan Ceman, tréner B. Bystrice: "Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, Miškovec má dobrú formu, vyhral nad Popradom i Novými Zámkami. Úvod sme zvládli veľmi dobre, strelili sme dva góly, potom sme hru viac otvorili a Miškolc, ktorý je dobrý v protiútokoch, mohol z toho ťažiť. Našťastie sme tretiu tretinu zvládli dobre a celkove som rád, že sme získali tri dôležité body."

Hunor Strenk, asistent trénera Miškovca: "Banská Bystrica je jeden z najlepších tímov v lige, aj teraz ukázala dobrú hru. My nie sme spokojní s výsledkom, no k bodom sme mali veľmi blízko. Bolo cítiť, že sa zlepšujeme, teraz budeme mať v prestávke viac času na tréningy a dúfam, že pôjdeme v tabuľke hore."

Michal Kabáč, strelec tretieho gólu B. Bystrice: "Bol to ťažký zápas a teraz si dúfam užijeme voľno. Bol som rád, že som strelil gól a že na konci to nebola nejaká dráma. Na Miškovec sme sa pripravili a od začiatku sme ho pritlačili. Vyhrávali sme o dva góly, no súper znížil, našťastie sme si po treťom góle ustrážili víťazstvo."

Poprad pred kamerami zdolal Nové Zámky

V televíznom zápase privítal Poprad na domácom ľade prekvapenie súťaže z Nových Zámkov. Domáci sa od začiatku zápasu tlačili pred Košarišťana, na ktorého spustili kanonádu. V sľubnej príležitosti sa ocitol Takáč, ale mieril iba do pripraveného brankára Nových Zámkov. Hostia si v prvej tretine vypracovali iba minimum šancí. V ojedinelej možnosti sa na konci 10. minúty ocitol Urban. V závere tretiny nebezpečne pohrozili "kamzíci" počas presilovej hry. Kozákove nahodenie šikovne tečoval Belluš. Puk však zastavila konštrukcia Košarišťanovej bránky.

Na začiatku druhého dejstva si vybojovali Popradčania presilovú hru a v nej sa v 22. minúte dočkali diváci prvého gólu "kamzíkov". Takáč našiel vtipnou zadovkou osamoteného Heizera, ktorý sa z predbránkového priestoru nemýlil  - 1:0. Po inkasovanom góle prevzali réžiu zápasu do svojich rúk hostia. Do dobrých streleckých pozícii sa dvakrát predral Jakúbek. Pozorná obrana Popradu na čele s brankárom mu však skórovať nedovolila. Novozámčania svoj tlak postupne stupňovali, "kamzíci" sa spod neho oslobodzovali iba za cenu zakázaných uvoľnení. Na zámok hostí reagovala popradská lavička v 34. mnúte oddychovým časom. V čase najväčšieho tlaku Nových Zámkov udreli domáci. Patrik Svitana presne namieril švihom a Košarišťan nemal šancu  - 2:0.

Ani v tretej tretine sa obraz hry nezmenil. Domáci hrali nedisciplinovane a boli často vylučovaní. Kým dve oslabenie ubránili bez väčších problémov, v tretej presilovke v rade sa už Novozámčania presadili. Po Štrauchovej strele sa k dorážke najprv dostal Urban a po ňom v páde pohotovo znížil Bajtek. Osem minút pred koncom riadnej hracej doby mal vyrovnanie na hokejke Zboŕil, ktorého poslal do úniku peknou prihrávkou Štrauch. Zbořilovi ale v rozhodujúcej chvíli pri blafáku ušiel puk. Necelé dve minúty pred klaksónom vytiahol kľúčový zákrok proti Ručkayovmu zakončeniu Vošvrda. Po ňom 100-percentnú príležitosť spálil aj Jurík. Tréner hostí Milan Jančuška si následne vzal oddychový čas a stiahol Košarišťana z bránky. Hostia pri hre v šestici už ale vyrovnať nedokázali.

HK Poprad - MHC Mikron Nové Zámky 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Góly: 22. Heizer (Takáč, Svitana), 35. Svitana (Zagrapan, Vošvrda) - 49. Bajtek (Urban, Štrauch). Rozhodovali: Štefik, Juhász – Kollár, Vincze, vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 983 divákov

Poprad: Vošvrda – Petran, Brejčák, Salija, Ťavoda, Fabian, Kozák – Takáč, Mlynarovič, Václav – Kundrik, Zagrapan, Koyš – Svitana, Heizer, Bondra – Belluš, Paukovček

Nové Zámky: Košarišťan – Kudla, Andersons, Juraško, Hain, Novák, Ordzovenský, Hatala, Henderson – Štrauch, Urban, Bajtek – J. Jurík, Zbořil, H. Ručkay – Rogoň, Jakúbek, Sloboda – Slávik, Fábry, Ondrušek.

Roman Stantien, tréner Popradu: "Prvú tretinu sme boli lepší, mali sme aj väčší počet striel, ale hosťom chytal výborný brankár. V druhej tretine sme sa dostali pod tlak. V ďalšom priebehu sme robili lacné fauly, z čoho Nové Zámky znížili na 1:2. My sme sa to snažili ubrániť. V závere pri powerplay súpera nás podržal Vošvrda. Za bojovnosť a obetavosť si chlapci zaslúžili vyhrať."

Milan Jančuška, tréner Nových Zámkov: "Treba povedať, že to bol veľmi vyrovnaný zápas. Vzhľadom na náš nahustený program, hrali sme piaty zápas za sedem dní, nám oslabenia brali veľa síl. Tie nám potom chýbali v súbojoch a pri dohrávaní. Päť na päť sme ale hrali dobre. V závere sme mali nájazd na 2:2 a ďalšie šance. To sa musí premieňať. Z výsledku som preto sklamaný. Poprad dal o jeden gól viac ako my a preto vyhral."

Liptáci si na Spiši poradili so Žilinou

Na ZŠ v Spišskej Novej Vsi začali lepšie Liptáci, skóre mohol po veľkej šanci z blízka otvoriť Sukeľ, ale brankár Žiliny Horčička spoluhráčov podržal a puk na dvakrát skrotil. L. Mikuláš tak dostal do vedenia až v 10. minúte Róbert Huna tvrdou strelou od modrej čiary, ktorú ešte tečoval jeden z brániacich hostí. Radosť z vedenia však "papierovým" domácim vzal v 11. minúte Barta, ktorý doklepol puk po strele Kučného do žrde. Do kabín ale išli po prvej siréne spokojnejší Liptáci, keďže v 17. minúte sa gólovou strelou pod hornú žrď prezentoval Kriška.

Na začiatku druhej tretiny využil presilovku Oško a zvýšil na 3:1. Pri ďalšej domácej presilovke však zahrozil Rudolf Huna, ktorý v oslabení unikol, jeho pokus však skončil len na žrdi. Ďalšiu nedisciplinovanosť hostí už Liptovský Mikuláš využil v 28. minúte, keď po prihrávke Urama presne zakončil Suchý. "Vlci" nerezignovali a v 32. minúte po úniku a strele Jenčíka dorazil na 2:4 Rudolf Huna.

V 52. minúte zvýšil na 5:2 druhým gólom v zápase po opakovanej strele Oško a výhru Liptákov spečatil v presilovke v 57. minúte ďalší dvojgólový strelec duelu Kriška.

MHK 32 Liptovský Mikuláš - MsHK Žilina 6:2 (2:1, 2:1, 2:0)
Góly: 10. Rób. Huna (Suchý), 17. Kriška (Žiak), 22. Oško, 28. Suchý (Uram), 52. Oško (Sukeľ, Bača). 57. Kriška (Sukeľ, Suchý) - 11. Barta (Kučný), 32. Rud. Huna (Jenčík). Rozhodovali: Valach, Orolín - Šoltéš, Stanzel, vylúčenia: 7:8 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0

MHK 32 Liptovský Mikuláš: Kislicyn - Bača, Nádašdi, Nemec, Horváth, Suchý, Kurali, Mezovský, Košecký - Žiak, Tamáši, Kriška - Sukeľ, Oško, Uram - Rób. Huna, Rich. Huna, Nechaj - Uhrík, Piatka, Lištiak

MsHK Žilina: Horčička - Bagin, Kučný, Žilin, Mendrej, Matejka, Pastor - Milý, Podešva, Barta - Rud. Huna, Surovka, Jenčík - Ručkay, Húževka, Síkelka - Mokrohajský, Rehák. Hrazdíra

Zvolen v Maďarsku uspel až po predĺžení

Líder ligy zo Zvolena v Budapešti v prvej tretine potvrdzoval papierové prognózy favorita. Do vedenia ho dostal Halama, ktorý sa presadil z priestoru pri bránkovisku v 10. minúte. Na 2:0 pre hostí zvýšil v 17. minúte Vandane po presnom zakončení. Zvolen v týchto fázach dominoval, bol strelecky jasne aktívnejší. V druhej tretine sa akoby uspokojil a MAC to využil na vyrovnanie v jej záverečnej päťminútovke. Najprv v 36. minúte dosiahol kontaktný gól Szigeti a v 39. minúte vyrovnal Dudás. V tretej tretine sa strelci odmlčali a tak sa muselo do predĺženia. V ňom uspel Zvolen, keďže v 64. minúte rozhodol o výhre Chovan.

MAC Budapešť - HKM Zvolen 2:3 po predĺžení (0:2, 2:0, 0:0 - 0:1)
Góly: 36. Szigeti (Burt), 39. Dudás (Dansereau, Brown) - 10. Halama (Ružička, Špirko), 17. Vandane (Vandas, Šišovský), 64. Chovan (Šišovský, Ulrych). Rozhodovali: Konc st., Goga - Konc ml. Výleta, vylúčenia: 2:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 520 divákov

MAC Budapešť: Bálisz - Bugár, Pozsgai, Fejes, Burt, Dudás, Vokla, Szigeti - Bodó, Langkow, Orban - Dansereau, Brown, Klempa - Terbócs, Nagy, Kreisz - Szabad, Majoross, Odnoga

HKM Zvolen: Tomek - Ulrych, Vandane, Ružička, Zeleňák, Poyhonen, Drgoň - Špirko, Halama, Vandas - Šišovský, Petráš, Lušňák - Zuzin, Kytnár, Chovan - Andrisík, Halama, Marcinek

Viac o téme: HC Košice HK Nitra HK Dukla Trenčín HC 07 Detva