Slovenská hokejistka mala po prílete z Ruska šťastie: O zlatý hetrik ju pripravili zámorské "Číňanky"

Nicol Čupková
Nicol Čupková

PRAHA - Najvyššia ženská hokejová liga v Rusku (WHL) je jednou z mála súťaží, ktorú v sezóne 2019/2020 dohrali v riadnom termíne. Jediná slovenská hráčka vo WHL Nicol Čupková stihla z Ruska odletieť na poslednú chvíľu a v týchto dňoch je v Česku. Na nedávno skončený ročník bude spomínať s rozpačitými pocitmi, okrem neúspešnej cesty za zlatým hetrikom ju škrie aj slabšia individuálna produktivita.

Pre slovenskú hokejistku roka 2019 sa sezóna 2019/2020 skončila presne 11. marca. Jej Agideľ Ufa vtedy podľahol čínskemu družstvu KRS Vanke Rays Šen-Čen 2:4, finálovú sériu hranú na tri víťazstvá prehral 0:3 a po dvoch ligových tituloch sa musel uspokojiť s 2. miestom.

V období, keď je mnoho svetových letísk zatvorených alebo v obmedzenom režime dlho neváhala a zamierila domov. Presnejšie do Česka. "Z Ruska som priletela v sobotu (14. marca, pozn.). Rozhodla som sa dosť narýchlo a ako sa napokon ukázalo, stihla som to len tak tak. Rodičia mi krátko pred odletom telefonovali, že letiská majú byť čoskoro uzavreté. Zvolila som let do Prahy a dva dni po mojom prílete už bolo oznámené, že Česko neprijíma cudzincov. Colník sa ma po prílete pýtal, že či mám trvalý pobyt v Česku. Ten síce nemám, ale povedal mi, že mám šťastie v tom, že som priletela z krajiny, ktorá nie je medzi rizikovými. Inak by ma nepustili," prezradila Čupková.

Najrýchlejší možný koniec finálovej série síce nebol po športovej stránke príjemný, zároveň však priaznivo ovplyvnil Čupkovej návrat. V prípade predĺženia finále až na 5 zápasov by sa súťaž skončila 15. mája: "a ktovie, ako by to potom vyzeralo," poznamenala. V čase odchodu z Ruska nepostrehla obmedzenia súvisiace s prevenciou pred koronavírusom. "Letela som z Ufy do Petrohradu a odtiaľ do Prahy. V Ufe neboli vôbec žiadne opatrenia a pokojné to bolo aj v Petrohrade. Od spoluhráčok, s ktorými som v kontakte, viem, že už aj tam sa situácia zmenila. Už zatvorili školy a prijali aj ďalšie opatrenia. Zvažovala som rôzne možnosti príletu, v hre boli Praha a Viedeň. Napokon som usúdila, že najlepšie bude prísť do Česka, keďže priateľ je Čech a možno by som mala problém dostať sa domov na Slovensko, keďže Česi zavreli hranice. V nedeľu po prílete sme boli s priateľom v obchode a boli sme asi jediní, ktorí sme mali rúška. Ľudia sa na nás pozerali akoby sme spadli z vesmíru. O dva dni sa už situácia zmenila natoľko, že bol vydaný zákaz vychádzať bez rúšok."

Hráčky Ufy sa v ročníku 2019/2020 snažili skompletizovať zlatý hetrik. Po triumfoch z rokov 2018 a 2019 mali aj sezónu 2019/2020 nádejne rozohranú, prvenstvo zo základnej časti chceli potvrdiť v play off. Tam však narazili na mimoriadne silného súpera. "Hráčky Vanke Rays boli nad naše sily. Ony hrali ešte v minulej sezóne ligu v zámorí, tam to však padlo a zamierili do Ruska. Na začiatku sezóny 2019/2020 bolo ich družstvo ešte inak poskladané. Totiž, ich hlavný cieľ bol zosadiť náš Agideľ z pomyselného trónu. Prvé dva vzájomné zápasy v základnej časti sezóny sme vyhrali my a krátko na to sa posilnili. Prišli viaceré reprezentantky, napríklad Američanky Megan Bozeková alebo Alex Carpenterová. Základnú časť sme vyhrali s trojbodovým náskokom a vďaka tomu sme získali titul majsterky Ruska. Náš cieľ bol obhajoba celkového titulu, nikto nečakal finálovú prehru 0:3. V prospech našich súperiek rozhodli najmä skúsenosti, my sme mali veľmi mladý tím. Čínske družstvo malo veľa hráčok zo zámoria, dokonca aj viacero reprezentantiek. Bolo to cítiť, navyše v bránke mali Fínku Nooru Rätyovú, ktorá bola už viackrát vyhlásená za najlepšiu brankárku MS, vrátane vlaňajšieho šampionátu. Aj proti nám podávala výborné výkony a hoci sme sa snažili často strieľať, dá sa povedať, že nás s prehľadom vychytala," poznamenala Čupková.

V sezóne odohrala 32 zápasov, v ktorých získala 18 kanadských bodov za 7 gólov a 11 asistencií. To sú skromnejšie čísla než v predošlých ročníkoch, má to však svoje dôvody. "Ja som nespokojná. Bola som zvyknutá viac bodovať. Viackrát som o tom komunikovala s trénermi a vec sa má tak, že sa zmenila moja pozícia v tíme. Tréneri odo mňa neočakávali veľkú produktivitu, ale ja som na seba prísnejšia. Často som hrala s veľmi mladými hráčkami, dokonca aj s 15-ročnou, pretože klub si ich chce aj takto vychovať a zapracovať do tímu. Preto odo mňa neočakávali toľko bodov čo v minulých sezónach, ale ja som mala ambíciu to zopakovať. Ešte aj krátko pred odletom z Ruska sme sa o tom s trénermi i vedením klubu rozprávali. Povedali mi, že do budúcej sezóny sa pokúsia vymyslieť iné varianty, aby som viac hrala so skúsenejšími hráčkami," poznamenala Čupková, ktorá má v Ufe zmluvu aj na sezónu 2020/2021.


Tagy: WHL Nicol Čupková

Zdroj:
TASR
Foto:
profimedia.sk

DISKUSIA