Stál za ohromným množstvom olympijských medailí: Zomrel tvrdý, no uznávaný tréner

Rozradostení plavci Austrálie hádžu svojho trénera Dona Talbota do bazéna
Rozradostení plavci Austrálie hádžu svojho trénera Dona Talbota do bazéna

SYDNEY - Bývalý tréner austrálskych plavcov Don Talbot zomrel vo veku 87 rokov. Riaditeľ nadácie Austrálskeho inštitútu športu a jeden z najrenomovanejších trénerov v krajine, odišiel v pokoji v meste Gold Coast v štáte Queensland. Informovala o tom agentúra AFP.

Talbot odštartoval svoju trénerskú kariéru v 50. rokoch 20. storočia. Viedol Johna Konradsa, ktorý na OH 1960 v Ríme získal zlato na 1500 metrov voľným spôsobom. Národný tím doviedol k úspechom na olympijských hrách v Sydney 2000 a na majstrovstvách sveta v Japonsku v roku 2001. Trénoval aj olympijskú reprezentáciu Kanady. Austrália sa pod jeho vedením umiestnila na OH v Sydney v medailovej bilancii v bazénovom plávaní na druhom mieste za USA. Získala päť zlatých medailí, deväť strieborných a štyri bronzové. O rok neskôr na svetovom šampionáte vo Fukuoke získala najviac titulov.

Talbota považovali za tvrdého, ale spravodlivého trénera, ktorý od svojich zverencov vyžadoval disciplínu. "Don stál pri zlate austrálskej éry plávania. Ďakujeme mu za to, čo za sebou zanechal, jeho odkaz zostane pre budúcich plavcov veľkou inšpiráciou," uviedol vo vyhlásení predseda austrálskej športovej Siene slávy a bývalý prezident austrálskej plaveckej federácie John Bertrand.


Tagy: Don Talbot John Bertrand

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Steve Holland

DISKUSIA