VIDEO Famózna séria Calgary pokračuje: Ružička so spoluhráčmi vyhrali už deviaty zápas za sebou!

Gólová radosť hráčov CalgaryGólová radosť hráčov Calgary Zdroj: SITA/AP/Jeff McIntosh

CALGARY - Hokejisti Calgary v zostave so slovenským útočníkom Adamom Ružičkom vyhrali v zámorskej NHL deviaty duel za sebou. Na domácom ľade zdolali Seattle 2:1. Brankár Jaroslav Halák sa pri prehre Vancouveru s Anaheimom 4:7 dostal do hry v 25. minúte, keď vystriedal Thatchera Demka a inkasoval dvakrát z 11 striel.

Calgary natiahlo úspešnú sériu vďaka víťaznému zásahu Eliasa Lindholma zo 48. minúty. Švédsky útočník predtým asistoval aj pri prvom góle svojho tímu z hokejky Matthewa Tkachuka. Čestný úspech Seattlu dosiahol ďalší Švéd Calle Järnkrok. Ružička odohral vo štvrtej formácii domácich 8:25 min, pripísal si jednu strelu na bránku a jeden bodyček. Pre Seattle to bola tretia prehra za sebou.

Špeciálny duel odohral obranca a kapitán Kraken Mark Giordano, ktorý sa na ľade Flames predstavil prvýkát ako súper. V drese Calgary odohral svojich prvých 15 sezón v NHL, z toho posledných osem bol kapitánom tímu. Za Flames odohral 949 zápasov (najviac v klubovej histórii spomedzi obrancov), strelil 143 gólov, nazbieral 366 asistencií a získal 509 bodov.

Jamie Oleksiak a Trevor Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Jeff McIntosh

Nováčik zo Seattlu si ho v lete vybral v rozširovacom drafte. Flames svojho bývalého kapitána privítali emotívnym videom a Giordano sa dočkal vrelého privítania fanúšikov v Scotiabank Saddledome. "Plamene" majú najdlhšiu víťaznú sériu od sezóny 2016-17, keď vyhrali desať duelov za sebou. Víťazstvo kanadského tímu vychytal Jacob Markström, ktorý kryl 22 striel.

Halák dostal šancu

Vancouver nenadviazal na dve predchádzajúce víťazstvá, keď nezvládol úvod súboja s Anaheimom a už po prvej dvadsaťminútovke prehrával o tri góly. Po zvýšení na 5:0 pre hostí v 25. minúte dostal namiesto Demka šancu slovenský brankár Halák a pripísal si spolu deväť úspešných zákrokov. Anaheim ho prekonal dvakrát, v drese hostí sa dvoma gólmi prezentovali Adam Henrique a Nicolas Deslauriers, tri asistencie si pripísal Trevor Zegras. Ducks zastavili sériu štyroch prehier.

Buffalo prehralo na domácom ľade s Coloradom 3:5. Sabres nepomohol k zisku bodov ani hetrik Tagea Thompsona, ktorý bol jeho prvý v kariére. Po dvoch tretinách bol stav vyrovnaný 3:3, rozdielový gól strelil v polovici tretej tretiny Alex Newhook a siedme víťazstvo "lavín" vonku za sebou poistil do opustenej bránky Mikko Rantanen.

Slovenský brankár Jaroslav Halák Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Darryl Dyck/The Canadian Press

"Táto séria potvrdzuje, že v náročnej časti sezóny dokážeme hrať kvalitný hokej nielen doma, ale aj na súperových ľadoch," povedal pre nhl.com tréner Avalanche Jared Bednar. Dvadsaťštyriročný Američan Thompson odohral životný zápas, ale hetrik si nevychutnal. "Prehra bolí. Po slabom výkone s Ottawou sme zareagovali dobre, ale nestačilo to. Ukázali sme však, že sme na správnej ceste a keď budeme podávať takéto výkony, tak výsledky prídu," povedal Thompson.

Obranca "lavín" Cale Makar zaznamenal jednu asistenciu a vo svojom 45. zápase v sezóne si pripísal už 50. bod. Spomedzi obrancov dosiahol v klubovej histórii rýchlejšie túto métu len Steve Duchesne, ktorému sa to v sezóne 1992-93 podarilo za 41 duelov.

Edmonton uspel pod novým koučom

Edmonton vyhral pod vedením nového trénera Jaya Woodcrofta aj piaty zápas za sebou, keď v kanadskom derby triumfoval vo Winnipegu 4:2. Jets v tretej časti znížili z 0:3 na 2:3, ale skóre duelu uzavrel tri sekundy pred koncom obranca Darnell Nurse.

Hokejisti Edmontonu Oilers sa Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/John Woods/The Canadian Press

"Dosiahnuť päť víťazstiev za sebou je skvelé. Winnipeg v závere ožil a zatlačil nás v posledných minútach, ale ustáli sme to. Dôležité bolo, že všetci boli pokojní a na striedačke nebola panika," povedal Woodcroft. Kapitán "olejárov" Connor McDavid skóroval a zaznamenal dve asistencie, Mikko Koskinen zlikvidoval 22 striel.

Góly Winnipegu strelili Adam Lowry (v oslabení) a Kyle Connor. McDavid je so 71 bodmi na čele produktivity, Leon Draisaitl, ktorý parádnym bekhendom nahral McDavidovi na gól, je za ním so 69 bodmi. Obranca Jets Brendan Dillon odohral 700. zápas v NHL.

Pastrňák zariadil triumf Bostonu

David Pastrňák rozhodol svojim 25. gólom v sezóne o víťazstve Bostonu nad Ottawou 3:2 po predĺžení. Český útočník skóroval strelou bez prípravy po prihrávke Taylora Halla. "V poslednom čase nám to trochu škrípalo. Je fajn, že sme ukončili štvorzápasový trip víťazstvom, vrátiť sa domov s prázdnymi rukami nie je príjemné," povedal Pastrňák, ktorý rozhodol v predĺžení v tejto sezóne už päť duelov.

Góly Senators strelili Nick Holden, ktorý vyrovnal na 2:2 necelé štyri minúty pred koncom a 100. duel v ottawskom drese oslávil zásahom do čierneho Tim Stützle. Senators prehrali štyri z uplynulých šiestich zápasov. Za Bruins skórovali v riadnom čase Jake DeBrusk a Brandon Carlo.

Hokejisti Bostonu Bruins sa Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Adrian Wyld/The Canadian Press

Hokejisti St. Louis skórovali trikrát v tretej tretine a vyhrali na ľade Toronta 6:3. "Odohrali sme veľmi solídne všetky tri tretiny. Stretli sme sa so silným súperom, ale ustáli sme to, podržal nás brankár a máme dôležité dva body," povedal tréner Blues Craig Berube. Dva góly strelil Pavel Bučnevič, Ville Husso zaznamenal 34 zákrokov. St. Louis chýbal pre zranenie Vladimir Tarasenko.

Maple Leafs vyrovnali vďaka dvom gólom Williama Nylandera z 0:2 na 2:2, na Blues sa dotiahli aj za stavu 2:3, ale v záverečnej časti už odpoveď nenašli a doma prehrali prvýkrát po siedmich zápasoch. Víťazný gól na 4:3 strelil Brandon Saad, pre ktorého to bol jubilejný 200. zásah v kariére. Útočník Toronta Auston Matthews nebodoval prvýkrát po deviatich dueloch.

"Králi" z Los Angeles vyhrali na ľade Arizony 5:3. Po dva góly strelili Drew Doughty a Adrian Kempe, obaja pridali aj asistenciu. Coyotes viedli 3:1, ale hostia štyrmi gólmi za sebou skóre otočili.

Buffalo Sabres - Colorado Avalanche 3:5 (2:3, 1:0, 0:2)
Góly: 3. Thompson (Skinner, Tuch), 13. Thompson (Skinner, Dahlin), 33. Thompson (Samuelsson) - 4. MacKinnon (Makar, Toews), 12. Compher (Aube-Kubel), 14. Kadri (Ničuškin), 49. Newhook (Rantanen), 60. Rantanen. Brankári: Tokarski - Kuemper, strely na bránku: 32:36, 10.526 divákov.

Winnipeg Jets - Edmonton Oilers 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)
Góly: 51. Lowry (Toninato, Hellebuyck), 55. Connor (Morrissey, Wheeler) - 13. Hyman (Barrie, McDavid), 28. Yamamoto (McDavid), 31. McDavid (Draisaitl, Barrie), 60. Nurse. Brankári: Hellebuyck - Koskinen, strely na bránku: 24:40, 12.360 divákov.

Ottawa Senators - Boston Bruins 2:3 pp (0:0, 1:2, 1:0 - 0:1)
Góly: 27. Stützle (Watson, Zub), 57. Holden (Brown, Paul) - 23. DeBrusk (Studnicka), 39. Carlo (Coyle, Reilly), 63. Pastrňák (Hall, Reilly). Brankári: Forsberg - Swayman, strely na bránku: 31:33, 5212 divákov.

Toronto Maple Leafs - St. Louis Blues 3:6 (1:2, 2:1, 0:3)
Góly: 16. Nylander (Kerfoot, Tavares), 26. Nylander (Kerfoot, Holl), 38. Brodie (Kämpf, Kaše) - 3. Bučnevič (Kyrou, Thomas), 12. Kostin (Bozak, Walman), 26. Schenn (Faulk, Sundqvist), 45. Saad (Perron, Parayko), 51. O'Reilly (Mikkola, Perron), 57. Bučnevič (Thomas). Brankári: Campbell - Husso, strely na bránku: 37:34, 9098 divákov.

Arizona Coyotes - Los Angeles Kings 3:5 (1:1, 2:1, 0:3)
Góly: 9. Strälman (Moser, Eriksson), 28. Crouse (Galchenyuk, Kessel), 33. Keller (Boyd, Gostisbehere) - 10. Kempe (Kopitar, Björnfot), 39. Doughty (Kempe, Brown), 47. Moore (Arvidsson, Danault), 48. Doughty (Kopitar), 51. Kempe (Doughty, Kopitar). Brankári: Vejmelka - Petersen, strely na bránku: 23:39, 13.831 divákov.

Calgary Flames - Seattle Kraken 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Góly: 4. Tkachuk (Lindholm, Zadorov), 48. Lindholm (Tanev,  Tkachuk) - 13. Järnkrok. Brankári: Markström - Grubauer, strely na bránku: 37:23, 9639 divákov.

Vancouver Canucks - Anaheim Ducks 4:7 (0:3, 2:3, 2:1)
Góly: 25. Pearson (Garland, Pettersson), 36. Pettersson (Hughes, Miller), 52. Garland (Pearson, Pettersson), 57. Hughes (Motte) - 1. Terry (Lindholm, Gibson), 4. Deslauriers (Grant, Carrick), 15. Rakell (Drysdale, Zegras), 22. Henrique (Silfverberg, Terry), 25. Steel (Zegras, Milano), 37. Henrique (Zegras, Benoit), 44. Deslauriers (Carrick). Brankári: Demko (25. HALÁK) - Gibson, strely na bránku: 20:25, 18.932 divákov.

Viac o téme: NHL Jaroslav Halák Vancouver Canucks Calgary Flames Adam Ružička