VIDEO Šatan a Dvorský hodnotia úspešný šampionát: Uvidíme Dalibora v seniorskej reprezentácii?

Na snímke útočník slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov Dalibor DvorskýNa snímke útočník slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov Dalibor Dvorský Zdroj: TASR/Michal Svítok

BRATISLAVA - Slovenská hokejová reprezentácia siahala na cenný kov z MS do 18 rokov prvýkrát po dvadsiatich rokoch. V súboji o tretie miesto proti Kanade ju delilo od zisku bronzu iba 70 sekúnd.

Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan na pondelkovom brífingu po návrate tímu zo Švajčiarska vyzdvihol význam reprezentačného projektu osemnástky, ktorý nahradil pôvodný projekt dvadsiatky. Šéf slovenského hokeja označil súčasnú generáciu hráčov za prísľub do budúcna.

 

 

"Rád by som poďakoval trénerskému štábu a zagratuloval aj hráčom za turnaj a výborný výsledok. Aj keď štvrté miesto zrejme nie je to, čo chceli dosiahnuť a určite chceli viac.

Chýbal im malý kúsok na to, aby dosiahli na medailu. Napriek tomu si myslím, že po období, keď sme neboli v najvyššej kategórii, sme sa uviedli veľmi dobre. Generácia týchto hráčov je prísľubom do budúcna, z čoho sa veľmi tešíme," uviedol Šatan.

Bol to veľmi úspešný krok

Šéf slovenského hokeja vyzdvihol dôležitosť projektu centralizovanej prípravy, ktorý prešiel v ročníku 2019/2020 zmenou z pôvodného projektu dvadsiatky: "Pred 3-4 rokmi, keď sme zmenili projekt dvadsiatky na projekt osemnástky, sme chceli, aby naši hráči mali čo najkvalitnejšiu prípravu. V roku 2018 reprezentácia spadla do nižšej kategórie, čo bol dôvod na vznik projektu SR18.

Myslím si, že po niekoľkých rokoch to môžeme vyhodnotiť ako veľmi úspešný krok. Osemnásť hráčov z tohto tímu prešlo projektom. Chceme to robiť ďalej, pomáhať hráčom rozbehnúť kariéru a teší nás takýto úspech."

Pri projekte pôsobí od jeho vzniku aj tréner slovenskej osemnástky Tibor Tartaľ. V prebiehajúcom ročníku už mužstvo viedol ako hlavný kouč. "Určite je ešte cítiť sklamanie. Je to zvláštny pocit bez medaily. Chcem poďakovať zväzu za to, že mohol byť projekt.

Ďakujem všetkým mládežníckym trénerom, ktorí viedli chlapcov od začiatku. Ďakujem tiež Tipos SHL, že nám umožnila byť v lige ako projekt. Mnoho vecí sme si mohli skúsiť, formovalo to nielen realizačný tím, ale aj chalanov," povedal tridsaťšesťročný tréner.

All Star tím rany nezahojí

Ofenzívnym ťahúňom slovenského tímu bol sedemnásťročný útočník Dalibor Dvorský. V siedmich dueloch nazbieral 13 bodov (8+5), čím prekonal doterajšie 11-bodové maximum krajanov Mariána Gáboríka (1999) a Maxima Čajkoviča (2018).

 

 

Okrem toho sa center švédskeho AIK Štokholm dostal aj do All Star tímu celého turnaja. Nič z toho však nebolo pre šiesteho najproduktívnejšieho hráča šampionátu náplasťou na tesnú prehru s kanadskými rovesníkmi: "Náplasť to ani nie je. Hocičo by som vymenil za medailu. Určite to trochu potešilo, ale stále sme sklamaní, že sme nevybojovali bronz."

Dvorského výborné výkony rozbehli aj diskusie o možnej pozvánke do reprezentačného A-tímu pred blížiacimi sa MS v Rige. "Zatiaľ som nič nepočul. Rozhodnutie nechám na trénerov, uvidíme," dodal Dvorský.

Nemáme sa za čo hanbiť

Dôležitým článkom defenzívy slovenského tímu bol Maxim Štrbák. Osemnásťročný obranca bol s priemerným časom 25:44 min na zápas najvyťažovanejším hráčom celého turnaja. Do štatistík si pripísal šesť bodov za asistencie.

Na snímke kapitán slovenskej Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Michal Svítok

"Budem mať na turnaj krásne spomienky. Bolo krásne vidieť, ako sme sa dali dokopy, išli za cieľom, verili v jeden druhého a hrali pre slovenský znak. Prehra ešte stále bolí, myslím si však, že sa nemáme za čo hanbiť. Som si na sto percent istý, že každý jeden chlapec nechal na ľade všetko, a to nám už nikto nezoberie," pochválil spoluhráčov kapitán slovenského výberu.

V bránkovisku bol oporou tímu Tibora Tartaľa brankár Samuel Urban. V súboji o bronz proti Kanade zaznamenal 37 úspešných zákrokov, najviac však vyniklo jeho 54 zneškodnených striel pri štvrťfinálovom postupe cez Fínsko (3:2).

Na snímke tréner slovenskej Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Michal Svítok

"Ja to hovorím v každom rozhovore - brankár je tam na to, aby chytal. Som veľmi rád, keď môžem zákrokmi pomôcť tímu k úspechu. Bez chlapcov by som však nič nedokázal. Napríklad po zápase s Fínskom všetci ospevovali mojich 54 zákrokov, ale bez dobrých bekov a ich blokov by boli zbytočné," uvedomoval si Urban.

Každý jeden nechal na ľade všetko

Dvorskému sekundoval v ofenzíve desaťbodový (3+7) Juraj Pekarčík. Sedemnásťročný krídelník každým zápasom herne rástol, na ľade hýril aktivitou a priamočiarosťou. "Ešte stále je to sklamanie. Sme smutní, že sme nezískali bronz, všetci sme to veľmi chceli. Každý jeden nechal na ľade všetko a som hrdý, že sme zaznamenali aspoň štvrté miesto," povedal Pekarčík.

Turnaj začal na krídle druhého útoku, z ktorého ho štvorbodový zápis proti Nemecku (6:4) katapultoval do elitného útoku a v ňom dohral zvyšok šampionátu.

Za výkony si vyslúžil aj pochvalu od vedenia svojho klubového zamestnávateľa HK Nitra: "Písal mi pán Tomáš Chrenko, som spokojný, že sa zaujímajú. Chcel by som dostať v tíme väčšiu porciu. Uvidíme, ako sa všetko vyvinie."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 8
Viac o téme: Miroslav Šatan Reprezentácia do 18 rokov Dalibor Dvorský
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR/Jakub Popelka
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy