Galád sa chce pokúsiť o zázrak, novinkou psychológ

Ivan Galád
Ivan Galád

BRATISLAVA - Ambíciou trénera slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov Ivana Galáda je pokúsiť sa prebojovať na finálový turnaj ME 2013 v Izraeli. Pravda, cesta na samotný turnaj je extrémne náročná - podmieňuje ju úspech v kvalifikačnej skupine a neskôr v dvojzápasovej baráži. Na kontinentálny šampionát postúpi iba 7 tímov.

 

Galád tvrdí, že má vízie a preto ponuku SFZ na prácu trénera prijal: "Chceme dosiahnuť čo najlepšie výsledky, ale až samotná kvalifikácia ukáže, ako sa nám podarí splniť športové ciele," povedal na úvod stretnutia s novinármi v novom sídle zväzu.

 

Bývalý kouč FC Nitra sa zúčastnil na žrebovaní kvalifikácie ME, ktoré Slovákom určilo v 9. skupine za súperov Rumunsko, Francúzsko, Lotyšsko a Kazachstan. "Bola to pre mňa zaujímavá skúsenosť, lebo na takomto vážnom žrebovaní som sa zúčastnil prvýkrát," dodal na margo pracovnej cesty vo švajčiarskom Nyone.    

 

"Podľa mňa neexistujú ľahkí súperi. O sedem miest sa zaujíma 52 tímov, čiže objektívne v tejto vekovej kategórii je najťažšia cesta kvalifikovať sa na šampionát. Nehľadáme vopred alibi, ale taký je stav vecí. My sa budeme pokúšať o futbalový zázrak," skonštatoval na margo kvalifikačnej skupiny Galád.

 

Súperom vystavil krátke vizitky: "Francúzi vyhrali majstrovstvá Európy do 19 rokov a teraz sa predstavia na svetovom šampionáte v Kolumbii. Pre mňa sú topfavoritmi skupiny. Rumuni sú v rebríčku na 10. mieste, boli prví v predošlej kvalifikácii, kde mali za súperov Rusov, Moldavcov a Lotyšov, vyhrali osem z desiatich zápasov. Zo štvrtého a piateho koša máme ťažkých súperov z hľadiska cestovania i futbalových kvalít."

 

Chuť do práce nástupcovi Borisa Kitku rozhodne nechýba: "Máme osem krokov. Či budeme vyhrávať alebo prehrávať, v tejto chvíli neviem povedať, ale budeme sa snažiť, aby sme niečo uhrali."

 

Pomáhať v tom mu budú aj známe mená, ktorými sa obklopil v realizačnom tíme. Obaja jeho spolupracovníci len v nedávnej minulosti ukončili kariéry a majú tak bližšie k hráčskej kabíne, čo je obrovské plus - asistentom Galáda je Norbert Hrnčár a manažérom reprezentácie do 21 rokov sa stal Samuel Slovák.     

 

Premiérou Galáda vo funkcii bude prípravný zápas s Francúzskom, ktorý Slováci odohrajú 8. februára v Chateauroux. Kvalifikáciu odštartujú mladí Slováci 3. júna doma proti Lotyšsku a v tomto roku sa ešte predstavia trikrát vonku - v Kazachstane (6. septembra), Lotyšsku (11. októbra) a vo Francúzsku (15. novembra).

 

"V týchto dňoch pripravujeme plán na celý rok. Chceli by sme takú paritu, že ak sú štyri kvalifikačné zápasy, predchádzať im budú štyri medzinárodné zápasy. Už teraz máme dohodnuté stretnutie s Fínskom v marci, v apríli hráme s Českom v Uherskom Hradišti a na máj pripravujeme tiež jedného atraktívneho súpera. Máme vybavený pobyt v Japonsku, ktorý môže hráčom veľa priniesť."

 

Novinkou v tíme budú pravidelné sústredenia formou teambuildingu, kde sa hráči a realizačný tím na dva dni stretnú a budú utužovať kolektív. Mali by sa konať raz do mesiaca. Novinkou je aj využitie psychológa, akéhosi "mentálneho trénera", ktorý rozšíri rady národného tímu: "Poznám ho ešte z pôsobenia v Nitre asi štyri roky dozadu. Oslovil som ho, vtedy bol s nami na ôsmich zápasoch a bola to dobrá skúsenosť. Odvtedy som s ním nebol v kontakte, ale prisľúbil nám pomoc a na zraz sa teší. Verím, že táto spolupráca prinesie svoje ovocie."     

 

Galád na otázku, aká je jeho predstava, kde bude hrávať dvadsaťjednotka zápasy, odpovedal: "Mne sa páči táto myšlienka - chceli by sme dať dvadsaťjednotku celému Slovensku. Preto nebudeme mať jeden konkrétny štadión, ale budeme hrať difúzne. Napríklad v Moldave nad Bodvou, Michalovciach, Žiline, Zlatých Moravciach, Nitre. Ani teraz presne neviem, ktoré naše štadióny spĺňajú kritériá UEFA."

 

Padla aj otázka, ako bude fungovať spolupráca s trénerom "áčka" Vladimírom Weissom: "Vlado Weiss je na najvyššej trénerskej pozícii na Slovensku. Pokiaľ nás osloví, budeme mu absolútne k dispozícii. Našou úlohou je totiž aj pripravovať hráčov pre budúcnosť slovenského futbalu. Verím, že spolupráca s ním a jeho realizačným tímom bude fajn. Buďme radi, že v minulom cykle dodala dvadsaťjednotka áčku mladého Weissa, Stocha a Sylvestra. Možno za dve kvalifikácie sa teraz o kategóriu vyššie neposunie ani jeden hráč, lebo ontogenéza sa v tomto smere nedá predpovedať," konštatoval Galád, ktorý si pomohol príkladom z Čiech: "Ich trápi, že hoci postúpili s dvadsaťjednotkou na majstrovstvá Európy 2011, nepodarilo sa im vychovať pre seniorský tím ani jedného hráča."

 

Program 9. skupiny:
3. júna 2011: SLOVENSKO - Lotyšsko
6. septembra 2011: Kazachstan - SLOVENSKO
11. októbra 2011: Lotyšsko - SLOVENSKO
15. novembra: Francúzsko - SLOVENSKO
1. júna 2012: Rumunsko - SLOVENSKO/SLOVENSKO - Rumunsko (neurčené)
5. júna 2012: SLOVENSKO - Rumunsko/Rumunsko - SLOVENSKO (neurčené)
7. septembra 2012: SLOVENSKO - Francúzsko
10. septembra 2012: SLOVENSKO - Kazachstan


Zdroj:
TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA