Famózny obrat Federera s Del Potrom, boj Djokoviča s Tsongom

Roger FedererRoger Federer Zdroj: SITA

PARÍŽ - Švajčiarsky tenista Roger Federer nasadený ako tretí 31. raz vo svojej kariére postúpil do semifinále na grandslamovom turnaji. V zápase štvrťfinále na Roland Garros zvíťazil nad Argentínčanom Juanom Martínom Del Potrom v ich štrnástom vzájomnom súboji za 195 minút 3:6, 6:7 (4), 6:2, 6:0, 6:3. Dosiahol svoj 7. obrat z 0:2 na sety.

Federer upravil v bilancii proti svojmu premožiteľovi z finále US Open Del Potrovi na 12:2.

Švajčiar dlho nevedel nájsť recept na Juhoameričana, ktorý ťažil z kvalitného podania a agresívneho forhendu. Po prehratom tajbrejku druhého setu sa však dokázal zmobilizovať a v ďalších minútach jasne ovládol dianie na dvorci Suzanne Lenglenovej. V rozhodujúcom piatom sete si po rýchlom brejku vybudoval náskok 4:1 a za stavu 5:3 premenil pri vlastnom servise v poradí druhý mečbal.

Srbský tenista Novak Djokovič odvrátil štyri mečbaly a postúpil do semifinále. Vo štvrťfinále si ako nasadená jednotka poradil s päťkou "pavúka" domácim Francúzom Jo-Wilfriedom Tsongom po vyše štvorhodinovej päťsetovej bitke 6:1, 5:7, 5:7, 7:6 (6), 6:1.

Zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu tak má stále šancu skompletizovať svoju grandslamovú zbierku, do ktorej mu chýba už iba titul z antukového vrcholu sezóny. V semifinále nastúpi proti Federerovi a bude mať šancu odplatiť mu vlaňajšiu prehru.

Tsonga sa po slabšom úvode postupne dostal do dobrého tempa, otočil na 2:1 na sety a vo štvrtom dejstve mal za stavu 5:4 i 6:5 dva mečbaly. Nevyužil ich však, v tajbrejku prišiel o náskok 4:2 a záverečné dejstvo bolo už jasnou záležitosťou Djokoviča.

Líder svetového rebríčka po vydretom postupe netajil veľkú spokojnosť. "Nebolo ľahké dostať sa zo štyroch mečbalov a otočiť zápas v môj prospech. Jo-Wilfried začal hrať od polovice druhého setu agresívne a ak by dnes vyhral, zaslúžil by si to, lebo podal skvelý výkon. Domáci fanúšikovia ho hnali dopredu. V semifinále ma čaká ďalší ťažký zápas s Rogerom. Máme obaja dva dni na to, aby sme si vyčistili hlavy a odpočinuli si," povedal Djokovič v prvom interview priamo na kurte.

Novak Djokovič (Srb.-1) - Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-5) 6:1, 5:7, 5:7, 7:6 (6), 6:1
Roger Federer (Švaj.-3) - Juan Martín Del Potro (Arg.-9) 3:6, 6:7 (4), 6:2, 6:0, 6:3