Slovenským futsalistom sa sen o ME definitívne rozplynul: V Chorvátsku nedali ani gól

Slovenskí futsalisti v baráži na ME neuspeliSlovenskí futsalisti v baráži na ME neuspeli Zdroj: TASR

DUBROVNIK - Slovenskí futsalisti v utorňajšej barážovej odvete ME 2014 neprekvapili domácich Chorvátov a po prehre 0:4 si na premiérový štart na šampionáte musia počkať. Zverenci trénera Jána Janíka si situáciu skomplikovali už po domácej prehre 1:3 a v Dubrovniku v jubilejnom 100. medzištátnom zápase v histórii slovenského futsalu opäť ťahali za kratší koniec.

Majstrovstvá Európy sa budú konať v belgických Antverpách od 28. januára do 8. februára 2014. Už istými účastníkmi boli pred barážou organizátor z Belgicka a výbery Talianska, Azerbajdžanu, Ruska, Španielska (obhajca titulu), Portugalska, ČR a Slovinska, ku ktorým sa pripojili Ukrajina, Rumunsko, Chorvátsko a Holandsko.

Žreb ME sa uskutoční v piatok 4. októbra o 13.30 h v dejisku šampionátu.

Plány o prvom góle sa Slovákom zrútili ako domček z kariet, keď už v 5. minúte Jelovčič prekonal Gašparoviča - 1:0. V tej istej minúte mohol vyrovnať Rafaj, no loptu poslal iba do žrde. Aj v 12. minúte hrala s Chorvátmi konštrukcia bránky po strele Ricka. Domáci odpovedali rovnakou mincou po samostatnej akcii Marinoviča, ktorý sa rútil na Gašparoviča a za slovenským brankárom sa zatriasla žrď. V 18. minúte po faule na Ricka dostal červenú kartu Grcič, ale presilovku hostia nevyužili. Slováci podali dobrý výkon, prestrieľali domácich, v prvom polčase sa však nevedeli zbaviť streleckého prekliatia.

Uplynulo len 67 sekúnd druhého dejstva a Jelovčič ešte viac priblížil Chorvátom postup - 2:0. Ten istý hráč mohol v 27. minúte zavŕšiť hetrik, ale do cesty sa mu postavila žrď. Zvýšiť náskok s chuťou hrajúceho domáceho tímu mohli Grbeša i Marinovič vo fáze stretnutia, keď na súpera spadla psychická "deka". Od 31. minúty hrali Slováci power play, ale zápas sa niesol v réžii chorvátskeho tímu. Skóre ešte prikrášlil Marinovič na 3:0 a uzavrel ho symbolicky trojgólový hrdina večera Jelovčič strelou cez celé ihrisko do prázdnej bránky - 4:0.

Chorvátsko - SLOVENSKO 4:0 (1:0)
Góly: 5., 22. a 38. Jelovčič, 35. Marinovič. Rozhodovali: Coelho a Bogalho (obaja Port.), ŽK: Babič - Bahna, Drahovský, ČK: 18. Grcič.
/prvý zápas 3:1, postúpilo Chorvátsko/

Chorvátsko: Jukič (Stojkič) - Grcič, Novak, Jelovčič, Marinovič - Čapar, Grbeša, Matoševič, Čavar (Babič, Dakič, Petrovič, Protega)

SR: Gašparovič (Brndiar) - Rafaj, Kozár, Mikita, Haľko - Bahna, Rick, Rejžek, Bartošek (Várady, Drahovský, Fehérvári, Brunovský)

Ján Janík, tréner SR: "V prvom polčase sme podali dobrý výkon, vytvorili sme si šance, dvakrát sme trafili žrď. Škoda rýchleho inkasovaného gólu, opäť sa pri ňom presadili tí hráči, ktorí boli lídrami Chorvátov aj v prvom súboji v Bratislave. Cez polčasovú prestávku sme si povedali, že jeden inkasovaný gól nič neznamená. Išli sme s taktikou hrať naďalej aktívne, ale podmienkou bolo nedostať druhý gól. Súper však hneď v úvode zvýšil na 2:0 a s nami to nevyzeralo dobre. Od 30. minúty sme hrali power play, ale bolo to jalové. Umelecký dojem sme urobili, ale na ten sa vo futsale nehrá. Mrzí nás, že sme nepostúpili na šampionát, ale chýbali nám individuality, aké majú Chorváti v osobe Marinoviča, Novaka a Grciča."

Maďarsko - Ukrajina 5:4 (1:1)
Góly: 3. Lovás, 34. a 40. Dróth, 36. Kun, 38. Harnisch - 8. a 26. Bilocerkivec, 35. Valenko, 36. Ovsjannikov, ČK: 26. Simka (Ukr.)
/prvý zápas 1:2, postúpila Ukrajina/

Srbsko - Rumunsko 2:7 (0:2)
Góly: 28. Janjič, 29. Rajčevič - 4., 32. (pen.) a 36. F. Matei, 19., 27., 28. a 37. Sotarca
/prvý zápas 1:2, postúpilo Rumunsko/

Holandsko - Bosna a Hercegovina 2:1 (1:0)
Góly: 9. El Allouchi, 39. Attaibi - 28. Radmilovič
/prvý zápas 2:3, postúpilo Holandsko/